لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۲

جان کری: هنوز فرصت پرهیز از فروپاشی یمن باقی است


جان کری: هنوز فرصت برای نجات یمن وجود دارد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:55 0:00

جان کری وزیر خارجه آمریکا گفت که یمن می تواند از فروپاشی کامل اجتناب کند.

آقای کری، که به سری لانکا رفته است، روز شنبه گفت که به رغم ادامه جنگ در مرکز شهر عدن و هشدارهای سازمان ملل متحد نسبت به وقوع فاجعه انسانی ، هنوز فرصت برای نجات یمن باقی است.

آقای کری گفت آمریکا با سازمان ملل ، عربستان سعودی و امارات متحده عربی برای آغاز گفتگو بین دولت یمن و شبه نظامیان شیعه که بخش های وسیعی از کشوررا تصرف کرده اند ، همکاری می کند، و در صورتی که چنین گفت و گویی صورت گیرد، یمن می تواند از فروپاشی کامل نجات یابد. وزیر امور خارجه آمریکاهمچنین به کمبود غذا ، سوخت و دارو در یمن اشاره کرد.

به گزارش خبرگزاری ها، صدها خانواده به علت جنگ شدید در هفته های اخیر در شهر بندری عدن در خانه های خود حبس شده اند و از کمبود مواد غذایی رنج می برند. تنها روزنه امید این خانواده ها داوطلبانی هستند که با به خطر انداختن جان خود ، مقدار کمی مواد غذایی به آنها می رسانند.

تمامی ساختارهای زیر بنایی در شهر عدن ، که زمانی یک میلیون نفر جمعیت داشت ، به علت جنگ و یا حملات هوایی ، در حال ، نابودی است.

در همین حال ، به گزارش خبرگزاری تسنیم ، حسین امیر عبداللهیان معاون وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت که تهران از آن چه وی گفت و گوی یمنی - یمنی خواند، حمایت می کند، اما هشدار داد امنیت یمن، امنیت ایران است و ایران به کشورهای دیگر اجازه نخواهد داد امنیت مشترک دو کشور را به خطر بیاندازند.

این در حالی است که اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد با قطعنامه پیشنهادی روسیه برای آتش‌بس موقت در یمن برای پیشبرد اقدامات بشردوستانه ، موافقت نکردند و گفتند برای تهیه متن نهایی به زمان بیشتری نیاز دارند.

XS
SM
MD
LG