لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۵

ائتلاف به رهبری عربستان کنترل جاده ارتباطی حدیده به صنعا را در دست گرفت


ورودی تاسیسات بندر حدیده در سواحل دریای سرخ - آرشیو
ورودی تاسیسات بندر حدیده در سواحل دریای سرخ - آرشیو

نیروهای یمنی مورد حمایت ائتلاف منطقه ای به رهبری عربستان سعودی روز پنجشنبه جاده اصلی ارتباطی بین بندر حدیده و شهر صنعا پایتخت یمن را در کنترل خود گرفتند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، با خارج شدن جاده از کنترل شورشیان حوثی مورد حمایت ایران، مسیر تدارکاتی آنها بین دو شهر که کنترل هر دو را دست دارند، مسدود شده است.

نیروهای ائتلاف به رهبری ریاض که از حمایت کشورهای غربی برخوردار هستند، از روز شنبه و پس از شکست مذاکرات صلح، عملیات جدیدی را برای بازپس‌گیری حدیده آغاز کرده‌اند.

سازمان ملل متحد که میزبان گفت‌وگوها بود، امید داشت با پیشرفت در مذاکرات، عملیات حدیده انجام نشود؛ چرا که از این نگران است بحران انسانی شدیدی را به دنبال داشته باشد.

بندر حدیده در سواحل دریای سرخ، ورودی اصلی کالا به یمن است، که با آغاز عملیات نظامی و بالا گرفتن درگیری بین دو طرف، غیرنظامیان منطقه تحت فشار بیشتری قرار می‌گیرند.

به گزارش رویترز، هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل می‌گوید وضعیت در چند روز گذشته به شدت رو به وخامت گذاشته و خانواده‌های یمنی از بمباران سنگین ترسیده‌اند.

ائتلاف به رهبری عربستان سعودی معتقد است که بازپس گیری کنترل بندر حدیده، شورشیان حوثی و حامی اصلی آنها – یعنی ایران – را وادار می کند به پای میز مذاکره باز گردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG