لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۵۹

حوثی‌ها خواستار بررسی حمله هوایی ائتلاف عربستان در دادگاه جنایات جنگی شدند


کودک یمنی که در حمله ائتلاف سعودی مجروح و در بیمارستانی در صعده بستری شده است - ۱۲ اوت ۲۰۱۸
کودک یمنی که در حمله ائتلاف سعودی مجروح و در بیمارستانی در صعده بستری شده است - ۱۲ اوت ۲۰۱۸

حوثی های یمن روز دوشنبه از دادگاه رسیدگی به جنایات جنگی خواستند حمله هوایی ماه گذشته ائتلاف به رهبری عربستان را بررسی کند.

در این حمله که اتوبوسی در منطقه تحت کنترل حوثی ها در شمال غربی یمن هدف قرار گرفت، ۵۱ نفر از جمله ۴۰ کودک کشته شدند و ۷۹ نفر از جمله ۵۶ کودک نیز زخمی شدند.

ائتلاف به رهبری عربستان سعودی شنبه گذشته این حمله را اشتباه خواند و قول داد مسببان آن را شناسایی کند. عربستان می گوید حوثی ها مورد حمایت ایران هستند. ایران می گوید به حوثی ها سلاح نمی دهد.

در همین حال قرار است طرفین درگیر در جنگ داخلی در یمن، برای از سرگیری دور جدیدی از مذاکرات صلح پنجشنبه آینده در ژنو ملاقات کنند.

این اولین مذاکرات بین دولت منصور هادی، و نمایندگان حوثی ها از سال ۲۰۱۶ خواهد بود. مذاکراتی که قبلا در کویت برگزار شده بود بدون نتیجه متوقف شد.

وزیر خارجه دولت منصور هادی گفت احتمالا گفتگوی رو در رو بین طرفین در ژنو صورت نمی گیرد.

ائتلاف به رهبری عربستان سعودی از دولت منصور هادی که جامعه بین المللی او را رئیس جمهوری مشروع یمن می داند، حمایت می کند و می گوید که برای بازگرداندن او به قدرت، مواضع حوثی ها را هدف حملات هوایی قرار داده است.

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد، ماه گذشته میلادی گفتند هر دو طرف در گیر در جنگ داخلی سه سال و نیمه در یمن مرتکب جنایات جنگی شده اند.

به گفته کارشناسان سازمان ملل، بیش از ۱۰ هزار نفر در جنگ یمن کشته شده اند و ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در معرض قحطی قرار دارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif


XS
SM
MD
LG