لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۳

گزارش سازمان ملل: همه طرفهای درگیر در یمن احتمالا مرتکب جنایات جنگی شده اند


آمریکا گزارش سازمان ملل متحد در مورد احتمال ارتکاب جنایات جنگی در یمن را تائید کرده است.

به گزارش فرانس پرس، کارشناسان سازمان ملل متحد در گزارشی که روز سه شنبه منتشر کردند می گویند طرف های درگیر جنگ یمن مرتکب حملاتی شده اند که بی تناسب با شرایط بوده است و ممکن است آن حملات به منزله «جنایات جنگی» باشد.

این گزارش پس از مرگ و میر غیرنظامیان بسیاری در حملات هوایی اخیر ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی منتشر می شود.

اندکی بعد، وزیر دفاع ایالات متحده در دفاع از حمایت واشنگتن از ائتلاف به رهبری ریاض در جنگ یمن گفت، تلاش‌های آمریکا برای به حداقل رساندن تلفات غیرنظامیان نتیجه بخش بوده است، حتی اگر گزارش سازمان ملل بکوید دولت‌های یمن و عربستان و امارات مرتکب جنایات جنگی شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جیم متیس در یک نشست خبری در محل وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، در پاسخ به پرسشی در همین زمینه گفت، «ما در چند سال گذشته با سعودی‌ها و اماراتی‌ها به منظور کاهش هر گونه خطر زخمی یا کشته شدن افراد غیرنظامی (در یمن) همکاری کرده‌ایم.»

وی بار دیگر بر حمایت ایالات متحده از حق عربستان برای دفاع از تمامیت ارضی خود در برابر حملات موشکی شورشیان شیعه حوثی مورد حمایت ایران در یمن تاکید کرد و گفت نظامیان سعودی از اطلاعات و توصیه‌های آمریکا برای پرهیز از تلفات غیرنظامیان به خوبی استفاده کرده‌اند.

عربستان می‌گوید به حمایت از دولت قانونی یمن، مواضع شورشیان حوثی را بمباران می کند. اما گزارش ها می گویند در این حملات غیرنظامیان بسیاری از جمله کودکان کشته شده اند.

کارشناسان سازمان ملل متحد در گزارش خود اشاره کرده اند که هزاران غیرنظامی در حملات هوایی ائتلاف عربستان کشته شده اند، بسیاری به طور خودسرانه بازداشت شده اند، کودکانی حتی در سن ۸ سالگی وادار به خدمت در ارتش یمن شده اند و افراد بسیاری نیز شکنجه و تحت خشونت های جنسی قرار گرفته اند که همه این موارد تحت قوانین بین المللی جرم محسوب می شود.

کامل جندوبی، رئیس گروه کارشناسان سازمان ملل در مورد یمن می گوید اطلاعات جمع آوری شده توسط این گروه از کارشناسان مستقل نمایانگر این است که تمام طرف های درگیر، مسئول جنایات جنگی در یمن هستند. به عقیده این گروه، دولت قانونی یمن، عربستان سعودی، و امارات متحده عربی، بارها حقوق انسان ها در یمن را بطور گوناگون نقض کرده و در مواردی مرتکب جنایات جنگی شده اند.

او اضافه کرده است بر اساس مدارک و شواهد جمع آوری شده، حملات هوایی ائتلاف بین المللی ضد حوثی ها به مناطق مسکونی، قراردادن مراکز نظامی و فرماندهی توسط حوثی ها در مراکز جمعیتی و در میان غیرنظامیان، و بازداشت های بی رویه توسط این گروه همه از مواردی است که به احتمال زیاد جنایات جنگی تلقی می شوند.

این گزارش با اشاره به اینکه آمریکا و بریتانیا از ائتلاف تحت رهبری عربستان در یمن حمایت می کند، از آنها به عنوان کشورهایی یاد کرده است که در بروز اتهامات یاد شده در یمن، دخیل هستند.

چارلز گاراوی، کارشناس سازمان ملل می گوید بحران یمن به اوج خود رسیده است.

کارشناسان از همه کشورها خواستند از فروش تسلیحاتی که در جنگ یمن مورد استفاده قرار می گیرد، خودداری کنند. عربستان سعودی، ایران را متهم به حمایت از حوثی ها و تهیه سلاح برای آنها می کند. مخالفان ائتلاف سعودی نیز می گویند بریتانیا و آمریکا در سلاح در اختیار عربستان می گذارند.

به گفته کارشناسان سازمان ملل، بیش از ۱۰ هزار نفر در جنگ یمن کشته شده اند و ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در معرض قحطی قرار دارند.

به نوشته رویترز، آنها می گویند پرسنل امارات متحده عربی و گروه های نیابتی آنها که بخشی از ائتلاف سعودی هستند، به بازداشت شدگان و مهاجران تجاوز جنسی کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG