لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۵

حمله حوثی‌ها به دو کشتی با پرچم آمریکا در نزدیکی یمن؛ سنتکام: آسیبی وارد نشد


یک کشتی مرسک لاین - آرشیو
یک کشتی مرسک لاین - آرشیو

دو کشتی با پرچم آمریکا که محموله‌های وزارت دفاع و امور خارجه ایالات متحده را حمل می‌کردند، روز چهارشنبه چهارم بهمن، در نزدیکی یمن هدف حمله قرار گرفتند.

در این ارتباط، ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده (سنتکام) در بیانیه‌ای اعلام کرد که حوثی‌های تحت حمایت جمهوری اسلامی سه موشک بالیستیک ضد کشتی را به سوی دو کشتی باری «مرسک دیترویت» و «مرسک چساپیک» پرتاب کردند که یکی از آنها به هدف اصابت کرد و دو موشک دیگر رهگیری و منهدم شدند.

به نوشته این بیانیه، آسیب جانی و مادی وارد نشده است.

آسوشیتدپرس نوشت: حوثی‌ها با حمله به کشتی‌هایی که از طریق تنگه مهم باب المندب عبور می‌کنند، خطر افزایش درگیری‌های جاری در خاورمیانه را بسیار بیشتر کرده‌اند.

ایالات متحده و بریتانیا چندین دور حملات هوایی را برای توقف حملات حوثی‌ها انجام داده‌اند.

بسیاری از کارشناسان غربی معتقد هستند که حملات حوثی‌ها به کشتی‌ها به خواست جمهوری اسلامی و با کمک‌های تسلیحاتی و اطلاعاتی تهران صورت می‌گیرد. حوثی‌ها می‌گویند در حمایت از مردم غزه این حملات را انجام می‌دهند.

برخی از منتقدان دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، خواستار آن شده‌اند که دولت آمریکا در واکنش به افزایش حملات به نیروهای آمریکایی در خاورمیانه و اقدامات حوثی‌ها به طور مستقیم به مواضع جمهوری اسلامی حمله کند.

برخی از آنها می‌گویند که جمهوری اسلامی یک کشتی اطلاعاتی در آب‌های نزدیک یمن دارد که به حوثی‌ها در انجام حملات به کشتی‌های باری کمک می‌کند.

آمریکا اخیرا اعلام کرد محموله‌ای دریایی شامل تسلیحات ایرانی را که در حملات حوثی‌ها به کشتی‌ها مورد استفاده قرار گرفته است، توقیف کرده است.

شرکت کشتی‌رانی دانمارکی «مرسک» که دو کشتی آن روز چهارشنبه هدف قرار گرفتند، در بیانیه‌ای به آسوشیتدپرس گفت نیروی دریایی ایالات متحده در زمان حمله دو کشتی‌، آنها را همراهی می‌کرد.

مرسک گفت هر دو کشتی گزارش دادند که انفجارهایی را در نزدیکی مشاهده کردند و نیروی دریایی ایالات متحده چندین پرتابه را رهگیری کرد.

به نوشته این بیانیه، خدمه کشتی‌ها و محموله آنها سالم هستند. نیروی دریایی ایالات متحده هر دو کشتی را برگردانده و در حال اسکورت آنها به خلیج عدن است.

مرسک گفت که هر دو کشتی محموله‌های متعلق به وزارت دفاع و وزارت امور خارجه ایالات متحده و همچنین سایر سازمان‌های دولتی را حمل می کردند.

این شرکت گفت که این کشتی‌ها را «مرسک لاین»، یکی از شرکت‌های تابعه مرسک در آمریکا، اداره می‌کند و این شرکت ترانزیت در آن منطقه را تا اطلاع بعدی متوقف خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG