لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۲

آمریکا: ادعای حوثی‌ها درباره «حمله موفقیت‌آمیز» به کشتی آمریکایی «به‌وضوح نادرست» است


تصویری از چند شبه‌نظامی حوثی
تصویری از چند شبه‌نظامی حوثی

ناوگان پنجم نیروهای دریایی ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه ۲ بهمن با انتشار متنی در رسانه اجتماعی «ایکس»، ادعای شبه نظامیان حوثی درباره «حمله موفقیت‌آمیز» به یک کشتی آمریکایی را رد کرد.

در مطلب منتشر شده آمده است: «گزارش تروریست‌های حوثی مورد حمایت ایران درباره حمله موفقیت‌آمیز ادعایی به کشتی اوشن جاز به‌وضوح نادرست است.»

طبق اعلام ناوگان پنجم، فرماندهی مرکزی نیروهای دریایی ایالات متحده ارتباط ثابت خود با کشتی «اوشن جاز» را در طول گذر «ایمن» آن حفظ کرده است.

حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی روز دوشنبه از حمله موشکی به یک کشتی باری نظامی آمریکایی در خلیج عدن خبر دادند.

حوثی‌ها به مکان و زمان و همچنین خسارت‌های ناشی از حمله مورد ادعایشان اشاره‌ای نکرده بودند.

به گفته یحیی سریع، سخنگوی حوثی‌ها، این گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی همچنان به حملات «تلافی‌جویانه» به آنچه «تجاوزگری آمریکا و بریتانیا» ادامه خواهد داد.

نیروهای آمریکا و بریتانیا در هفته‌های اخیر و در واکنش به حملات حوثی‌ها به کشتی‌های در حال گذر از دریای سرخ، مواضع این گروه مورد حمایت دولت ایران در یمن را هدف حمله قرار داده‌اند.

حوثی‌ها در ابتدا مدعی بودند تنها کشتی‌های مرتبط با اسرائیل را هدف حمله قرار می‌دهند. اما پس از آن گفتند کشتی‌های آمریکایی را نیز مورد حمله قرار می‌دهند.

شرکت بریتانیایی امنیت دریایی «آمبری» اعلام کرد کشتی‌ای که حوثی‌ها ادعای حمله به آن را می‌کنند، با ارتش ایالات متحده قرارداد داشته است.

حملات حوثی‌ها به کشتی‌های در حال گذر در دریای سرخ موجب کندشدن تجارت میان آسیا و اروپا شده و قدرت‌های جهانی را نسبت به تشدید جنگ در غزه نگران کرده است.

حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی مدعی هستند که حملات‌شان به نشانه همبستگی با فلسطینیان ساکن غزه است.

پس از حمله تروریستی ۱۵ مهر حماس به اسرائیل که در جریان آن ۱۲۰۰ نفر از جمله زنان، کودکان، و سالمندان کشته و بیش از ۲۴۰ نفر به گروگان گرفته شدند، اسرائیل تهاجم به غزه با هدف نابودی این گروه اسلامگرا را آغاز کرد.

اسرائیل می‌گوید هنوز ۱٣۰ گروگان در غزه هستند اگرچه احتمالا حدود ۱۰۰ نفر آنها زنده مانده‌اند.

ایالات متحده، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل و شمار دیگری از کشورها حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌‌اند.

همچنین آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، روز چهارشنبه ۲۷ دی، در بیانیه‌ای اعلام کرد که گروه «انصارالله»، که گروه حوثی‌ها نیز نامیده می‌شود، ۳۰ روز دیگر، به عنوان یک گروه تروریستی بین‌المللی در فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا قرار خواهد گرفت.

او گفت که این تصمیم در واکنش به حملات حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری در مسیرهای بین‌المللی در دریای سرخ و خلیج عدن و همچنین به نیروهای نظامی مستقر در این منطقه برای دفاع از ایمنی و امنیت کشتیرانی اتخاذ شده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG