لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۹

مرگبارترین حمله ائتلاف تحت رهبری عربستان به صنعا از سال ۲۰۱۹؛ دست‌کم ۲۰ نفر کشته شدند


نیروهای حامی دولت یمن که مورد حمایت عربستان هستند - ۱۰ ژانویه ۲۰۲۲
نیروهای حامی دولت یمن که مورد حمایت عربستان هستند - ۱۰ ژانویه ۲۰۲۲

رسانه‌های حوثی‌های یمن و مردم ساکن این کشور می‌گویند در حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی به صنعا، پایتخت یمن دست‌کم ۲۰ نفر از جمله غیرنظامیان کشته شدند.

به نوشته رویترز در روز سه شنبه، این حملات که یکی از مرگبارترین حملات ائتلاف از سال ۲۰۱۹ بوده، طی یک شبانه روز انجام گرفت. ائتلاف تحت رهبری عربستان، با حوثی‌های یمن در جنگ است.

رویترز به نقل از مردم محلی و یک کارمند امور پزشکی می‌نویسد حدود ۱۴ نفر در حمله هواپیماهای ائتلاف سعودی به خانه یک مقام عالی رتبه نظامی حوثی کشته شدند. همسر او و پسرش در میان کشته شدگان هستند.

این حملات هوایی پس از حمله پهپادی و موشکی روز دوشنبه به امارات متحده عربی انجام شد که بخشی از ائتلاف تحت رهبری عربستان است. حوثی‌های همسو با ایران مسئولیت آن حمله را که به گفته امارات باعث کشته شدن دو هندی و یک پاکستانی شد، برعهده گرفتند.

ائتلاف تحت رهبری عربستان همچنین اعلام کرد که هشت پهپاد حوثی را که روز دوشنبه به سمت عربستان سعودی پرتاب شده بود، رهگیری کرده است.

حملات روز دوشنبه حوثی‌ها به امارات سایت‌هایی را هدف قرار داد که حدود ۱۲۸۰ کیلومتر از مناطق تحت کنترل آنها در یمن فاصله دارد

رسانه دولتی عربستان سعودی اعلام کرد که ائتلاف سعودی اوایل روز سه‌شنبه اعلام کرد که حملات هوایی را به پایگاه‌ها و اردوگاه‌های وابسته به گروه حوثی در صنعا آغاز کرده است.

رسانه‌های وابسته حوثی‌های یمن، مقام نظامی حوثی را که خانه اش مورد حمله قرار گرفت، عبدالله قاسم الجنید، رئیس سابق کالج هوانوردی حوثی‌ها، معرفی کردند. منابع بیمارستانی و ساکنان محلی به رویترز گفتند که در آن حمله او، همسرش، پسر ۲۵ ساله‌اش، و سایر اعضای خانواده و افراد ناشناس دیگر کشته شدند.

حملات روز دوشنبه حوثی‌ها به امارات سایت‌هایی را هدف قرار داد که حدود ۱۲۸۰ کیلومتر از مناطق تحت کنترل آنها در یمن فاصله دارد.

به نوشته روزنامه آمریکایی واشنگتن پست، این حملات نشان دهنده تسلط روزافزون حوثی‌ها بر هواپیماهای بدون سرنشین مسلح است که گمان می رود ایران آنها را در اختیار حوثی‌ها گذاشته است.

یک مقام حوثی‌ها گفت که حمله این گروه به امارت در پاسخ به «تشدید تنش‌های امارات متحده عربی» در استان‌های شبوه و مارب یمن است که اخیرا برخی گزارش‌ها از پیشروی نیروهای طرفدار دولت یمن که با حوثی‌ها در آنها در جنگ هستند حکایت داشته است.

XS
SM
MD
LG