لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۵

حوثی‌ها و حزب علی عبدالله صالح از توافق صلح سازمان ملل حمایت کردند


حوثی‌های یمن و حزب علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری سابق این کشور طرح صلح ارائه شده در مذاکرات عمان به میانجیگری سازمان ملل متحد را پذیرفتند. این اقدام راه را برای ازسرگیری مذاکرات برای پایان دادن به ماه‌ها جنگ و درگیری در یمن هموار می‌سازد.

به گزارش خبرگزاری رویترز هر دو طرف روز چهارشنبه گفتند رسما به بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرده داده‌اند که آماده پیوستن به مذاکرات درباره توافقی هستند که بر اساس طرح صلح پیشنهادی ملل متحد ترسیم شده است. سازمان ملل متحد ماه گذشته در مذاکرات عمان پیشنهاد هفت موردی خود را ارائه داد.

سازمان‌های امدادگر و ملل متحد درباره هزینه انسانی جنگ در یمن هشدار داده‌اند. جنگ و درگیری در یمن و حملات نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی تاکنون بیش از پنج هزار یمنی را به کشتن داده است. ائتلاف عرب از عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن حمایت می‌کنند.

سازمان عفو بین‌الملل روز چهارشنبه با هشدار درباره ارتکاب جنایات جنگی از کشورهایی چون آمریکا و بریتانیا خواست تا به ائتلاف عرب به رهبری ریاض اسلحه ندهند. ریاض چندین ماه است که یمن را زیر بمباران گرفته است.

محمد عبدالسلام، سخنگوی حوثی‌ها در نامه‌ای که به تاریخ سوم اکتبر نوشته شده تایید می‌کند که این گروه ومتحدانش از طرح پیشنهادی هفت موردی حمایت می‌کنند. حزب متعلق به علی عبدالله صالح رئیس جمهوری سابق نیز در بیانیه‌ای گفته است طرح فوق را می پذیرد.

ائتلاف به رهبری عربستان سعودی و عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن حوثی‌ها را بازوی ایران می‌دانند و می‌گویند صالح قصد دارد به پیمان سیاسی که به دنبال اعتراضات مردمی در سال ۲۰۱۱ به برکناری او رای داد آسیب بزند.

هادی پیشتر دعوت سازمان ملل متحد به مذاکرات صلح را رد کرده بود و خواستار آن شده بود که حوثی‌ها قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد را بپذیرند.

عفو بین‌الملل خواستار توقف فروش هواپیما، هلیکوپتر و بمب بخصوص بمب‌های خوشه‌ای به ائتلاف عرب به رهبری عربستان شده است.

کشورهای عرب حوزه خلیج فارس در این ائتلاف در هفته‌های اخیر حوثی‌ها و نیروهای وفادار به صالح را از عدن، دومین شهر عمده یمن خارج کردند.

XS
SM
MD
LG