لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۶

منصور هادی ضمن تشکر از عربستان گفت: ایران به دنبال نابودی یمن است


عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن ایران را متهم کرد که در پی نابود کردن کشورش است و گفت می خواهیم اطمینان یابیم یمن به دست ایران نخواهد افتاد.

رئیس جمهوری یمن، متحد عربستان سعودی، این مطلب را در سخنرانی عصر روز سه شنبه خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد بیان کرد.

او از ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی به خاطر رهبری حملات هوایی یک ائتلاف به مواضع شورشیان شیعه حوثی در یمن قدردانی کرد. آقای هادی همچنین حوثی ها را مسئول بحران انسانی در یمن توصیف کرد.

در همین حال خبرگزاری رویترز گزارش داد که یک مقام ارشد وزارت امورخارجه ایران گفته است جمهوری اسلامی هرگز در امور دیگر کشورها دخالت نکرده است و ایران از صلح و ثبات در منطقه حمایت می کند.

آقای هادی هفته پیش در پی حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری عربستان به مواضع حوثی ها و عقب نشینی آنها از برخی مناطق یمن از جمله شهر عدن، از ریاض به کشورش بازگشت.

او در ماه مارس یمن را به مقصد ریاض ترک کرده بود. حوثی ها که ایران از آنها حمایت می کند، کنترل صنعا پایتخت یمن را در دست دارند.

سخنرانی منصور هادی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در حالی صورت گرفت که بیش از ۱۳۰ نفر در حمله اخیر هوایی ائتلاف عربستان به جنوب غربی یمن کشته شدند.

به گفته مقامات سازمان ملل متحد و امدادگران در روز دوشنبه، در این حمله هوایی یک مجلس عروسی در روستایی دور افتاده هدف قرار گرفت.

نیروی ائتلاف دخالت در این حمله رد کرده اند و آن را اتهامی واهی خوانده‌اند. دفتر حقوق بشر سازمان ملل می‌گوید ظرف شش ماه گذشته بیش از ۲۳۰۰ غیر نظامی کشته شده‌اند.

افزایش تلفات غیرنظامیان یمنی در حملات مرگبار هوایی ائتلاف تحت رهبری عربستان، شماری از مردم یمن را خشمگین کرده است.

عربستان و دولت یمن، ایران را متهم به حمایت از حوثی ها می کنند.

XS
SM
MD
LG