لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۷

ائتلاف عرب جزیره استراتژیک بریم را از حوثی ها بازپس گرفت


جزیره بریم شاید چیزی بیش از یک جزیره کوچک آتشفشانی در باب المندب نباشد اما این که به تازگی کنترل آن بدست نیروهای ائتلاف عرب افتاده و از دست نیروهای حوثی خارج شده، یک پیروزی برای دولت یمن و متحدانش به شمار می‌رود.

خبرگزاری رویترز می‌نویسد سربازان ائتلاف کشورهای عرب هفته گذشته از طریق حملات دریایی و هوایی جزیره بریم را که در نقطه‌ای استراتژیک واقع شده بازپس‌گرفتند. این جزیره در میان اعراب به جزیره میون معروف است.

این اقدام یک جای پای نمادین را در مسیر تجارت دریایی از ایران- متحد عمده شورشیان حوثی - گرفته است.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع اطلاعات و انرژی آمریکا گفت در سال ۲۰۱۳ بیش از سه میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه نفت به طور روزانه از تنگه بیست کیلومتری باب‌المندب که دریای سرخ و خلیج عدن را به هم متصل می‌کند عبور کرد. همین امر دلیل اصلی حمایت آمریکا و مصر از تامین امنیت کشتیرانی در آن منطقه است که از ماه مارس و به دنبال تصرف جزیره توسط حوثی‌ها به خطر افتاده بود.

ساختمان های مربوط به زمان استعمار بریتانیا بر جزیره حالا متروکه هستند. زمانی که دریای سرخ امکان دسترسی به هند را از طریق کانال سوئز برای بریتانیا میسر می‌ساخت، فانوس دریایی جزیره بریم مراقبت از سرزمین یمن را در مقابل حملات احتمالی نیروهای امپراطوری عثمانی برعهده داشت.

وقتی یمن جنوبی تحت حمایت شوروی از بریتانیا جدا شد، مقامات بیشتر ۴۵۰۰ ساکن جزیره را بیرون کردند تا آن را به یک پایگاه نظامی بدل کنند.

فرزندان برخی شکارچیان کوسه و میگو حالا کلاشنیکف‌ به دست در کنار نیروهای پیشرفته ائتلاف عرب به سرزمین پدری خود بازگشته‌اند تا آن را آزاد کنند. سرزمینی که بیش از خدمت به مردم خود بیشتر در خدمت نیروهای خارجی بوده است.

حملات هر روزه هوایی و زمینی نیروهای ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی تاکنون بیش از ۵۴۰۰ کشته برجای گذاشته و گرسنگی و بیماری در همه جای کشور فقیر یمن گسترش یافته است.

شورشیان حوثی حملات نیروهای ائتلاف را محکوم می‌کنند و آن‌ها را به ارتکاب به جنایات جنگی متهم می‌کنند. آنان می گویند فعالیت‌هایشان در تصرف صنعا در ماه سپتامبر در جهت اهداف انقلابی‌شان علیه دولت فاسد یمن بوده است. آنان دولت عبدربه منصور هادی را آلت دست امرای حاشیه خلیج فارس و کشورهای امپریالیستی غرب می‌دانند.

محمد الحوثی، یکی از رهبران حوثی‌ها در گفت‌وگو با المیادین، تلویزیون حامی ایران، کشورهای حاشیه خلیج فارس را مهاجم و شرور توصیف کرد.

وزیر خارجه امارات عربی متحده هفته گذشته بازپس‌گیری باب‌المندب در هفته گذشته را پیروزی عمده برای نیروهای ائتلاف خواند.

XS
SM
MD
LG