لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۳

شورشیان حوثی یمن کنترل بندر الحدیده را به نیروهای دولتی واگذار کردند


شورشیان شیعه حوثی مورد حمایت ایران در یمن روز شنبه کنترل بندر اصلی الحدیده در سواحل دریای سرخ را به نیروی دریایی و گارد ساحلی این کشور، تحت نظر سازمان ملل متحد، تحویل دادند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مقام‌های امنیتی ضمن اعلام این خبر می‌گویند این اقدام گام مهمی است در اجرای توافقی که اوایل دسامبر در جریان گفت‌وگوهای صلح یمن در سوئد حاصل شد.

تحویل کنترل این بندر نخستین بخش از یک رشته اقدامات اعتمادساز است که در سوئد مورد توافق قرار گرفت و می‌تواند راه رسیدن به یک راه حل سیاسی برای پایان دادن به جنگ یمن را هموار کند.

بنا بر اعلام سازمان ملل متحد، آتش بس در بندر حدیده در غرب یمن از اولین ساعات صبح ۲۷ آذر ماه به اجرا گذاشته شده است. چند روز بعد نیز هیئت سازمان ملل برای نظارت بر آتش بس وارد جنوب یمن شد.

شبه نظامیان شیعه حوثی – که از حمایت جمهوری اسلامی ایران برخوردارند - و نیروهای وفادار به عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری قانونی یمن حدود چهار سال است که با یکدیگر در حال جنگ هستند.

ائتلاف منطقه‌ای نظامی به رهبری عربستان سعودی – رقیب منطقه ای ایران – نیز در حمایت از دولت قانونی یمن، از ماه مارس ۲۰۱۵ بطور مستقیم وارد جنگ یمن شد.

بندر حدیده از راه های اصلی ورود کمک های انسانی از جمله مواد غذایی به یمن است که بسیاری در آن با مشکل گرسنگی شدید مواجه هستند.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG