لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۱

سازمان ملل متحد می‌گوید آتش بس در حدیده به اجرا در آمد


نیروهای حوثی در حال گشت‌زنی در یک خیابان حدیده که معترضان علیه ائتلاف سعودی در آن تظاهرات کردند - ۱۰ دسامبر ۲۰۱۸
نیروهای حوثی در حال گشت‌زنی در یک خیابان حدیده که معترضان علیه ائتلاف سعودی در آن تظاهرات کردند - ۱۰ دسامبر ۲۰۱۸

سازمان ملل متحد می‌گوید که آتش بس در بندر حدیده در غرب یمن از اولین ساعات صبح سه شنبه به اجرا گذاشته شده است.

اما به گزارش خبرگزاری فرانسه از قول یکی از مقام های نزدیک به دولت قانونی یمن، شورشیان حوثی حداقل در یک مورد مواضع نیروهای محاصره کننده شهر حدیده را گلوله باران کرده اند.

بندر حدیده با داشتن ۲۵۰ هزار نفر جمعیت، گذرگاه ورودی بیش از ۷۰ درصد از کمک های بشردوستانه به این کشور است.

طرف های درگیر در جنگ یمن نیز توافق کرده اند از روز سه شنبه به درگیری در حدیده و بنادر الصلیف و راس عیسی در نزدیکی آن پایان دهند.

با این حال، معاون فرماندار حدیده که از جانب دولت قانونی یمن منصوب شده می گوید شورشیان حوثی حتی پس از توافق های به دست آمده در کنفرانس صلح سوئد مواضع نیروهای دولتی در آن منطقه را گلوله باران کرده اند.

او گفت: «بلافاصله پس از توافق های انجام شده در سوئد، حوثی ها برای حفظ تسلط خود بر منطقه حدیده چندین بار به مواضع نیروهای دولت قانونی حمله کرده اند. آنها می خواهند به سازمان ملل نشان دهند که شورشیان حوثی در آن منطقه حرف اول و آخر را می زنند. اما نیروهای مقاومت ملی، به علاوه قوایی متشکل از قبائل محلی به نام پاسداران جمهوری، که از دولت قانونی حمایت می کنند، شهر و بندر حدیده را از جنوب و جنوب غربی محاصره کرده اند.»

دو هفته پیش مقام های سازمان ملل به عنوان اولین قدم پیشنهاد سرپرستی موقت بندر حدیده توسط این سازمان را مطرح کردند و طرفین جنگ داخلی یمن نیز در آخرین اجلاس کنفرانس صلح سوئد در روز یکشنبه با این پیشنهاد موافقت کردند.

نخست وزیر دولت قانونی که در بندر عدن در جنوب غربی یمن مستقر است می گوید کمک مالی هنگفت عربستان سعودی به بانک مرکزی یمن، از کاهش شدید ارزش «ریال یمنی» جلوگیری و به افزایش واردات کمک کرده است.

به گفته معین عبدالملک سعید، «با توجه به کمک مالی قابل ملاحظه عربستان سعودی به بانک مرکزی، از سقوط پول ملی و مصائب ناشی از آن جلوگیری شده و گشایش اعتبار برای واردات بیشتر کالاهای مورد لزوم مردم، که مدت‌ها متوقف شده بود، از سر گرفته شده است. به علاوه ریاض قول داده است در پروژه های دولت یمن برای بهره برداری از منابع نفت و گاز مایع در دریای سرخ نیز به صورت گسترده سرمایه گذاری کند.»

کمیته‌ای از جانب سازمان ملل متحد مسئولیت نظارت بر آرایش مجدد و عقب نشینی نیروهای طرفین از منطقه حدیده را بر عهده خواهد داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG