لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۰

هیات سازمان ملل برای نظارت بر آتش بس یمن وارد بندر حدیده شد


هیئت سازمان ملل برای نظارت بر آتش بس یمن به ریاست ژنرال بازنشسته پاتریک کامرت، وارد بندر عدن در جنوب آن کشور شد.

این ژنرال بازنشسته هلندی، فرماندهی نیروی محلی برای نظارت بر آتش‌بس در بندر حدیده و بنادر الصلیف و راس عیسی در غرب یمن را بر عهده خواهد داشت.

قطعنامه حمایت از ماموریت این هیئت برای برقراری آتش بس در فرمانداری حدیده در غرب یمن روز جمعه ۳۰ دی در شورای امنیت سازمان ملل به اتفاق آرا به تصویب رسید.

یکی از مقام‌های نمایندگی آمریکا نیز در این اجلاس به نقش ایران در جنگ یمن اشاره کرد.

راندی هانتر، هماهنگ کننده سیاسی نمایندگی آمریکا در سازمان ملل گفت: «امیدواریم این قطعنامه نقش ایران در طولانی تر کردن جنگ یمن را به روشنی محکوم کند. شورای امنیت نباید به اقدامات مخرب ایران اجازه دهد تا آتش بس یمن را که با مشقات زیاد به دست آمده نقض کند. رژیم ایران با تخطی از قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت برای شورشیان حوثی یمن اسلحه و موشک ارسال کرده و صلح و ثبات در شبه جزیره عربستان را به خطر انداخته است.»

سفیر بریتانیا در سازمان ملل نیز گفت که مهمترین کار، اجرایی کردن آتش بس و جداسازی نیروها در فرمانداری حدیده در غرب یمن است.

کارن پیرس، گفت: «مهمترین چیز این است که آتش بس به مرحله اجرا گذاشته شود. طرفین نیز باید تعهداتشان را محترم بشمارند و به هماهنگ کننده‌ای که از سازمان ملل برای نظارت بر بنادر سه گانه در غرب یمن تعیین شده اجازه دهند تا هر چه سریعتر کار خود را آغاز کند.»

ژنرال کامرت هم که پیشتر فرمانده صلح‌بانان سازمان ملل در جمهوری دموکراتیک کنگو بوده است گفت که از تمام امکانات محلی برای برقراری آتش بس و عقب نشینی نیروهای متخاصم در فرمانداری حدیده در یمن استفاده خواهد کرد.

او گفت: «باید از تمام سربازان، افسران ارشد، پلیس، ژاندارمری، و به ویژه رهبران سیاسی محلی استفاده کرد. زیرا موفقیت در این کار مستلزم درک کامل و همه جانبه این افراد از ماموریت سازمان ملل در پاسداری از آتش بس است.»

ژنرال پاتریک کامرت بعد از دیدار با مقام‌های دولت قانونی یمن با رهبری شورشیان حوثی در صنعا ملاقات کرده و سپس به بندر حدیده در غرب یمن پرواز خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG