لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۵

عربستان و امارات صدها میلیون دلار بابت جنگ یمن به آمریکا بدهکار هستند


خلبانان عربستان سعودی شرکت کننده در جنگ یمن
خلبانان عربستان سعودی شرکت کننده در جنگ یمن

پنتاگون اعلام کرد عربستان سعودی و امارات متحده عربی بابت خدمات سوخت رسانی به جنگنده هایشان در جنگ یمن، جمعاً ۳۳۱ میلیون دلار به آمریکا بدهکار هستند.

یک سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت که این دو کشور روی هم رفته نزدیک به ۳۴ میلیون دلار بابت سوخت، و ۲۹۴ میلیون دلار بابت ساعات پرواز، به آمریکا بدهکارند.

بنا به اعلام پنتاگون، هر دو کشور بطور جداگانه درباره این بدهی مطلع شده اند.

بیش از یک ماه پیش، ائتلاف به رهبری عربستان در جنگ یمن اعلام کرد که تصمیم گرفته به سوخت گیری هوایی از ایالات متحده پایان دهد. پنتاگون نیز از این تصمیم حمایت کرد.

از سوی دیگر، وزرای دفاع و خارجه آمریکا به فشارها برای پایان جنگ یمن و دستیابی به صلح افزودند. آمریکا ماه گذشته یک ماه به طرفین درگیر فرصت داده بود به توافق آتش بس دست پیدا کنند.

مذاکرات شورشیان حوثی مورد حمایت ایران و گروه‌های طرفدار دولت قانونی یمن به تازگی در سوئد به نتیجه رسیده است و طرفین برای ایجاد آتش‌بس و عقب‌نشینی از الحدیده، مسئله مبادله زندانیان و ایجاد راه‌هایی برای انتقال کمک‌های بشردوستانه به توافق رسیدند. وزارت خارجه آمریکا از این توافق استقبال کرد.

مجلس سنای آمریکا به تازگی با صدور قطعنامه‌هایی خواهان توقف حمایت نظامی آمریکا از ائتلاف به رهبری عربستان در جنگ یمن شد و نقش محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در ماجرای قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار ناراضی سعودی، در کنسولگری عربستان در استانبول را محکوم کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG