لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۸

در میانه اختلاف با حوثی‌ها، طرفداران صالح در پایتخت یمن راهپیمایی کردند


حامیان عبدالله صالح علیه حوثی ها در صنعا تجمع کردند.
حامیان عبدالله صالح علیه حوثی ها در صنعا تجمع کردند.

با آشکار شدن شکاف بین دو گروه شورشی یمن که با ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان سعودی می‌جنگند، هزاران نفر از حامیان رئیس جمهوری پیشین روز پنجشنبه با راهپیمایی در خیابان‌های صنعا پایتخت یمن، اقدام به قدرتنمایی در برابر حوثی‌ها کردند.

شیعیان حوثی مورد حمایت ایران روز گذشته و پس از آن که علی عبدالله صالح آنها را یک «گروه شبه نظامی» توصیف کرد، وی را «شرور» نامیدند و گفتند گردهمایی های بزرگ باید در جبهه‌های جنگ در برابر دشمن صورت بگیرد نه در میدان‌های شهر.

به گزارش خبرگزاری رویترز، با این حال راهپیمایی روز پنجشنبه در صنعا برگزار شد و آقای صالح که از پشت صفحه شیشه‌ای محافظ سخنرانی می‌کرد، گفت، ما آماده هستیم جبهه‌های جنگ را با هزاران جنگجو پر کنیم؛ جنگجویانی که برای پیشروی آمادگی دارند.

شیعیان حوثی و طرفداران صالح کنترل بخش شمالی یمن را در اختیار دارند، اما اتحاد بین آنها در طول حدود دو سال و نیم گذشته گاه شکننده به نظر رسیده و به نوشته رویترز دلیل آن هم سوء ظن هر یک به انگیزه نهایی دیگری پس از اتمام جنگ است.

نیروهای ائتلاف منطقه‌ای به عربستان سعودی در سال ۲۰۱۵ میلادی برای باز گرداندن دولت «عبد ربه منصور هادی» رئیس جمهوری قانونی یمن به قدرت، بطور مستقیم وارد جنگ یمن شدند؛ جنگی که تاکنون دست کم ۱۰ هزار قربانی گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG