لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۸

رویترز: ایران مسیر جدیدی برای رساندن سلاح به شورشیان حوثی یمن یافته است


شورشیان شیعه در صنعا، پایتخت یمن
شورشیان شیعه در صنعا، پایتخت یمن

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع مطلع خود نوشت که سپاه پاسداران ایران مسیر جدیدی در خلیج فارس برای رساندن مخفیانه اسلحه به شیعیان حوثی درگیر در جنگ داخلی یمن، یافته است.

براساس گزارش این خبرگزاری که روز سه شنبه دهم مرداد منتشر شد، منابع غربی و منطقه ای حدود چهار ماه پیش به رویترز گفته بودند که سپاه پاسداران از طریق دریای عمان یا سومالی، مستقیما سلاح و مشاوران نظامی خود را به شورشیان حوثی در یمن می‌رساند، هر چند این مسیر به دلیل بازرسی کشتی‌های گشتی برخی از کشورها دارای خطراتی بود.

حال این خبرگزاری نوشته است که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طی ماههای اخیر مسیر جدیدی را برای رساندن سلاح و دیگر کمک‌ها به حوثی‌های یمن یافته و آن، مسیر آبهای بین ایران و کویت است که به نظر می‌رسد به عنوان مسیر امنی برای دور زدن محاصره دریایی شورشیان حوثی یمن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در استفاده از این مسیر جدید، کشتی‌های ایرانی تجهیزات را در شمال خلیج فارس به کشتی‌های کوچکتر و قایق‌ها منتقل می‌کنند تا به این وسیله وارد آبهای کویت شوند. به نوشته رویترز، در این منطقه بازرسی دقیقی از کشتی‌ها صورت نمی‌گیرد و محموله‌ می تواند از طریق آبهای کویت، جایی در نزدیکی آبهای بین‌‌المللی به راحتی عبور کند.

این خبرگزاری به نقل از یک مقام ایرانی که نام آن برده نشده نوشت که ایران از این مسیر قطعات موشک، پرتاب کننده موشک و دارو به یمن فرستاده است.

این مقام ایرانی تاکید کرده است به طور ویژه تجهیزاتی که مسیر آبهای کویت به یمن فرستاده شده است، قطعات موشک است که شورشیان یمنی امکان ساخت آنها را به تنهایی ندارند.

در جریان جنگ داخلی یمن میان شورشیان حوثی و نیروهای دولتی به رهبری عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری مورد حمایت عربستان سعودی، تاکنون دست کم ده هزارنفر کشته شده اند. این جنگ همچنین شیوع بیماری و قحطی را در پی داشته است؛ نهادهای بین المللی گزارش دادند که دست کم ۳۰۰ هزار نفر در این کشور به وبا مبتلا شده اند.

ایالات متحده آمریکا حمایت ایران از شبه نظامیان شیعه در خاورمیانه، از جمله یمن، بحرین و لبنان را حمایت از تروریسم و بی‌ثبات کننده در منطقه می‌داند. بخشی از تحریم‌های کنگره آمریکا علیه ایران که به تازگی به تصویب رسیده است نیز به دلیل همین اقدامات ایران است.

عربستان سعودی و متحدان آن نیز ایران را به دخالت در یمن و حمایت نظامی از شورشیان شیعه متهم می‌کنند؛ ایران می‌گوید که تنها کمک‌های انساندوستانه به یمن می فرستد. این ادعای ایران در حالیست که شورشیان حوثی در یمن هر از چند گاهی خاک عربستان سعودی را با موشک‌های کوتاه برد هدف قرار می‌دهند؛ موشک هایی که گفته می شود توان ساخت آن را ندارند و از ایران دریافت می‌کنند.

پیشتر نیز کشتی های گشتی بین المللی در خلیج عدن از و آبهای دریای عمان از کشف محموله های سلاح ایرانی که به یمن قاچاق می‌شدند خبر داده بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG