لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۰

آتش بس حدیده به میانجیگری سازمان ملل متحد گامی بزرگ در جنگ یمن است


گزارشی از دکلان والش در روزنامه نیویورک تایمز

دبیرکل سازمان ملل متحد با اعلام موافقت طرفین جنگ یمن با آتش بس در بندر «حدیده»، از برداشتن بزرگترین قدم به سوی صلح در آن کشور طی یک سال گذشته خبر داد. یمن با وخیم ترین بحران انسانی در جهان روبرو است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، به خبرنگاران گفت ائتلاف تحت رهبری سعودی ها و شورشیان حوثی موافقت کردند نیروهایشان را از حدیده که کانال اصلی انتقال کمک های بشردوستانه به داخل یمن است، خارج کرده و در آن استان آتش بس برقرار کنند.

گوترش این خبر را در ریمبو سوئد در پایان یک هفته مذاکرات به منظور هموار کردن راه برای گفتگوهای صلح فراگیر اعلام کرد. نمایندگان طرفین در میان لبخندها و دست دادن ها همچنین بر سر مبادله حدود ۱۵۰۰ زندانی و ایجاد کریدور انتقال کمک های بشردوستانه به «تعز»، سومین شهر بزرگ یمن، موافقت کردند. قرار است طرفین در ماه ژانویه بار دیگر دیدار کنند.

شروط اعلام شده از سوی آنتونیو گوترش از نظر مکان با توجه به صحبت از یک «باز استقرار متقابل» برای توقف نبرد در حدیده و نقش رهبری سازمان ملل متحد در آن شهر مبهم به نظر می رسد. سازمان ملل بر خروج تمام نیروهای رزمی از حدیده طی ۲۱ روز نظارت می کند، اما در باره چگونگی این خروج جزئیات اندکی در دست است.

اگر چه این توافق امیدهایی را برای پایان دادن به جنگ هولناک در یمن به همراه آورده است، اما شماری از تلاش ها برای برقراری صلح در گذشته به سرعت از هم فروپاشید. تحلیلگران هشدار می دهند اجرای این توافق مستلزم حمایت فوری و هماهنگ بین المللی است.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG