لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۴

آسوشیتدپرس: اسیران یمنی می‌گویند نظامیان امارات آنها را آزار جنسی دادند


نمایی از ورودی اصلی زندان مرکزی شهر بندری عدن، در جنوب یمن - آرشیو
نمایی از ورودی اصلی زندان مرکزی شهر بندری عدن، در جنوب یمن - آرشیو

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی نوشت که شماری از شهروندان یمن می‌گویند در بازداشتگاه‌های زیر نظر ارتش امارات متحده عربی در یمن شکنجه شده اند.

بازداشت شدگان به این خبرگزاری گفته‌اند ۱۵ افسری که وارد زندانی در جنوب یمن شده بودند، صورتهای خود را پوشانده بودند، اما از لهجه آنها مشخص بود اماراتی هستند.

آنها زندانیان را به صف کرده و از آنان خواسته بودند لخت شوند و روی زمین دراز بکشند. سپس با این ادعا که ممکن است تلفن دستی مخفی کرده باشند، مخرج آنها را جستجو می‌کردند.

زندانیان فریاد می‌کشیدند و می‌گریستند. اگر مقاومت می‌کردند آنها را کتک می‌زدند و سگ‌ها را به جان آنها می‌انداختند.

به گواهی هفت نفر که با آسوشیتدپرس صحبت کردند، نظامیان اماراتی در زندان «بئر احمد» در عدن در ماه مارس، صدها زندانی را مورد آزار جنسی قرار دادند.

امارات متحده عربی شریک ائتلاف به رهبری عربستان سعودی است که در یمن به حمایت از دولت عبد ربه منصور هادی رئیس چمهوری فقانونی یمن، با شورشیان شیعه حوثی مورد حمایت ایران می‌جنگد.

در گزارش آسوشیتدپرس گفته می‌شود در زندان‌های مخفی که توسط نظامیان اماراتی در یمن اداره می‌شود، شکنجه و آزار جنسی در حد گسترده‌ای انجام می‌شده و این خبرگزاری نخستین بار در ماه ژوئن سال گذشته از آن پرده برداشت.

یکی از مأموران امنیتی پیشین امارات در زندان‌های مخفی در یمن به آسوشیتدپرس گفته است از تجاوز جنسی برای وادار کردن زندانی به همکاری با امارات و جاسوسی استفاده گسترده می شود. به گفته او هنگام تجاوز به زندانی از او فیلم گرفته می‌شود تا پس از آزادی با آنها همکاری کند.

مقام‌های دولت منصور هادی گفته‌اند کنترلی بر زندان‌های زیر نظر نظامیان امارات ندارند؛ هر چند آقای هادی دستور داده است درباره شکنجه و تجاوز تحقیقاتی انجام شود.

آسوشیتدپرس می‌افزاید با وجود مدارک و مستندات درباره بدرفتاری در زندان‌های مخفی یمن، و نیز گزارش‌های گروه‌های حقوق بشری و سازمان ملل متحد، سخنگوی پنتاگون می‌گوید آمریکا هیچگونه شواهدی دایر بر بدرفتاری با زندانیان در یمن دریافت نکرده است، اما از نیروهای مسلح آمریکا خواسته هر نوع ادعای معتبر در این زمینه را گزارش کنند.

به نوشته این خبرگزاری، مقام‌های ایالات متحده اذعان دارند نیروهای آمریکایی اطلاعاتی از همتایان اماراتی دریافت می‌دارند و در بازجویی از زندانیان در یمن نیز مشارکت دارند.

در جنگ سه ساله یمن، نیروهای ارتش امارات متحده عربی به نیابت دولت منصور هادی بخش‌های وسیعی از آن کشور را به تصرف در آورده‌اند و در ۱۸ زندان مخفی واقع در مناطق زیر کنترل دولت هادی صدها نفر را به اتهام عضویت در القاعده و داعش زندانی کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG