لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۸

القاعده یمن: مقاصد توسعه‌طلبانه داعش بین گروه‌های جهادی شکاف می‌اندازد


شاخه القاعده در یمن، اقدام گروه افراطی موسوم به دولت اسلامی (داعش) برای اعلام خلافت در سرزمین‌های تحت اشغال خود در بخش‌هایی از سوریه و عراق و نیز تلاش برای توسعه مناطق تحت نفوذ خود را محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، شیخ حارث النظری که رهبر روحانی شاخه یمنی القاعده تلقی می‌شود، روز جمعه گفت «این مقاصد توسعه‌طلبانه، در میان گروه‌های جهادی شکاف می‌اندازد». اشاره او به سخنان اخیر ابوبکر البغدادی رهبر خودخوانده گروه داعش بود که از پیروانش خواست «آتشفشان جهاد را در همه جا منفجر کنند.»

به گفته النظری گروه دولت اسلامی «بدون مشورت با دیگر رهبران جهادی، تمام امت را مجبور می‌کند با آن بیعت کند.»

وی در پیامی در حساب توئیتر گروه القاعده در یمن گفت «آنها مشروعیت تمام گروه‌های اسلامی در سراسر جهان اسلام را باطل می‌کنند و با جمع کردن بیعت از داخل گروه‌های جهادی، در صفوف مجاهدین شکاف می‌اندازند.»

در گزارش آسوشیتدپرس همچنین گفته می‌شود گروه‌های کوچکتر در منطقه با البغدادی بیعت کرده‌اند، در حالی که گروه‌های بزرگتر وابسته به القاعده در مورد فراخوان او سکوت اختیار کرده‌اند.

ایالات متحده آمریکا، گروه القاعده در یمن را یکی از خطرناک‌ترین شاخه‌های شبکه تروریستی جهانی تلقی می‌کند و اغلب با پهپاد به مواضع آن حمله می‌کند.

XS
SM
MD
LG