لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۷

مفتی اعظم عربستان: دولت اسلامی و القاعده، دشمن شماره یک اسلام هستند


عکس آرشیوی از شیخ عبدالعزیز الشیخ، مفتی اعظم عربستان سعودی
عکس آرشیوی از شیخ عبدالعزیز الشیخ، مفتی اعظم عربستان سعودی

مفتی اعظم عربستان سعودی روز سه شنبه گفت «افراط گرایی و ایدئولوژی‌های گروه‌هایی مانند دولت اسلامی و القاعده، دشمن شماره یک اسلام بوده و نخستین قربانیان آنها مسلمانان هستند.»

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، شیخ عبدالعزیز الشیخ، در بیانیه‌ای ضمن ابراز این نظرات گفت، «تروریسم جایی در اسلام ندارد، و خطر تندروها در این است که از شعارهای اسلامی برای توجیه اقداماتی که میان مردم تفرقه می‌اندازد استفاده می‌کنند.»

در گزارش آسوشیتدپرس همچنین آمده ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی، از زمانی که دولت شرکت در مناقشات خارجی را برای شهروندان غیرقانونی اعلام کرد، از روحانیان خواسته است گروه‌های افراطی اسلامگرا را محکوم کنند.

روحانیانی که تروریسم را در خطبه‌های نماز جمعه محکوم نکنند، ممکن است با جریمه‌هایی روبرو شوند.

رسانه‌های محلی عربستان نیز گزارش داده‌اند که وزارت کشور سعودی ممکن است از روحانیان بخواهد پیش از آن که بتوانند مؤعظه کنند، تحت بررسی‌های امنیتی قرار گیرند. از سال ۲۰۰۳ میلادی (۱۳۸۲ خورشیدی) حدود ۳۵۰۰ روحانی در عربستان به دلیل مطالبی که در خطبه‌های خود ابراز داشتند، از کار برکنار شده‌اند.

به گفته آسوشیتدپرس، پیشروی‌های گروه «دولت اسلامی» (داعش) در عراق و سوریه، بر نگرانی‌های امنیتی در کشورهای همسایه مانند عربستان سعودی افزوده است.

XS
SM
MD
LG