لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۵

یکی از رهبران جامعه مسلمان آمریکا: داعش به اسلام آسیب می‌زند


یکی از رهبران جامعه مسلمانان آمریکا در شهر مینیاپولیس، با محکوم کردن اقدام گروه افراطی موسوم به «دولت اسلامی» برای گردن زدن گروگان‌هایی که در اسارت آن گروه هستند، گفت خطی مشی این گروه «اسلامی نیست» و با این اقدامات به اسلام آسیب می‌زنند.

شیخ عبدالرحمان شیخ عمر در گفتگو با بخش سومالیایی صدای آمریکا ضمن بیان این مطلب گفت بر اساس قوانین اسلامی، افرادی که به اسارت در آمده‌اند از حقوقی برخوردار هستند و نباید به خاطر ملیتشان کشته شوند.

وی در ادامه با مقایسه گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در عراق و سوریه با گروه افراطی الشباب در سومالی گفت این گروه‌های پیکارجو بیش از آن که مردم را جذب اسلام کنند، دارند به آن آسیب می‌زنند.

به گفته آقای شیخ عمر پیکارجویان این گروه‌های افراطی، بسیاری از مردم بی‌گناه، و حتی امامان مساجد را به قتل رسانده‌اند و در عین حال می‌گویند ما داریم مردم را نجات می‌دهیم؛ در حالی که بیشتر قربانیان آنها مسلمان بوده‌اند. آنها دارند به اسلام و وجهه آن آسیب می‌زنند.»

گروه افراطی سنی موسوم به دولت اسلامی – که تا پیش از اعلام برپایی یک خلافت خودخوانده اسلامی در اوایل تیر ماه، خود را دولت اسلامی عراق و شام یا داعش می‌نامید - روز شنبه ویدئویی را منتشر کرد که در آن سومین گروگان خود به نام دیوید هینز، که یک شهروند بریتانیا بود، گردن زده می‌شود.

این گروه، پیش از آن نیز در اقدامی مشابه و به قصد هشدار به ایالات متحده برای توقف حملات نظامی علیه مواضع داعش، دو شهروند آمریکایی به نام‌های جیمز فولی و استیون ساتلوف را به قتل رسانده بود.

پس از تحرکات خشونت‌بار داعش علیه غیرنظامیان و اقلیت‌های قومی و مذهبی در عراق، ایالات متحده برای کمک به نیروهای عراقی برای مبارزه با آن گروه افراطی وارد عمل عمل شد و پس از انتشار ویدئوهای قتل وحشیانه شهروندان آمریکایی، باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده، هفته گذشته راهبرد واشنگتن برای مقابله با تهدید آن گروه افراطی را هفته گذشته در نطقی تلویزیونی اعلام کرد.

شیخ عبدالرحمان شیخ عمر در ادامه گفتگوی خود با صدای آمریکا، با اشاره به مشکلاتی که مسلمانان پس از حوادث ترویستی یازدهم سپتامبر با آنها روبرو شده‌اند، گفت مسلمانان در زندگی روزمره خود با مسائلی روبرو می‌شوند که این شبهه را در اذهان بوجود می‌آورد که آمریکا در حال جنگ با مسلمانان است.

به گفته این شخصیت جامعه مسلمانان آمریکا، باید «بین یک اقلیت بسیار ناچیز افراطی و اکثریت ۹۹ و نه دهم درصدی مسلمانان، که فقط می‌خواهند به فرائض دینی خود بپردازند، تمایز قائل شد» و در ادامه از مقامات ایالات متحده خواست، برای آن که نشان دهند آمریکا در جنگ با اسلام نیست، بیشتر تلاش کنند.

مقام‌های ایالات متحده بارها در سخنان خود اعلام کرده‌اند که رفتار گروه‌های افراطی و تروریستی را به پای دین اسلام و عموم مسلمانان نمی‌گذارند و یکی از آخرین اظهار نظرها در این زمینه هم توسط رئیس جمهوری آمریکا بیان شد که در نطق تلویزیونی هفته گذشته خود گفت گروه «داعش اسلامی نیست. هیچ دینی کشتن بیگناهان را مجاز نمی‌داند، و اکثریت قربانیان داعش مسلمانان بوده‌اند.»

XS
SM
MD
LG