لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۲

دولت در تبعید یمن اعلام کرد بندر عدن را از کنترل حوثی ها خارج کرده است


معاون رئیس جمهوری در تبعید یمن روز جمعه اعلام کرد سربازان یمن با پشتیبانی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی، موفق شدند شهر بندری عدن در جنوب کشور را از تصرف شورشیان حوثی خارج کنند.

نیروهای وفادار به عبد ربه منصرو هادی، که به ریاض گریخته است، روز سه شنبه حمله عمده ای را علیه شبه نظامیان شیعه حوثی، که گفته می شود ایران از آنها حمایت می کند، آغاز کردند.

بر اساس این گزارش، آنها ابتدا فرودگاه بین المللی عدن را تصرف کردند، و سپس در روز چهارشنبه بر بندر اصلی شهر مسلط شدند و سپس نواحی مختلف شهر را یکی پس از دیگری در کنترل خود گرفتند.

خالد محفوط بحاح معاون رئیس جمهوری در تبعید یمن، روز جمعه در فیسبوک گفت «دولت آزادی عدن را در نخستین روز عید فطر اعلام می کند.»

چند وزیر و مقام ارشد اطلاعاتی نیز به منظور آماده سازی عدن به عنوان پایگاهی برای احیای ثبات و امنیت در یمن، وارد شهر شدند.

حوثی ها بندر عدن را در ماه مارس گذشته تصرف کردند و دولت منصور هادی را وادار کردند که از آنجا به عربستان سعودی پناه ببرند.

از آن زمان، ائتلافی از کشورهای عرب به رهبری عربستان سعودی به درخواست منصور هادی تشکیل شد و به اقدام به حملات هوایی علیه حوثی ها کرد. حملاتی که بمابه گزارش ها، موجب بروز بحران انسانی بزرگی در آن کشور شده است.

دست کم ۳۵۰۰ تن تاکنون کشته شده اند و بیش از ۲۰ میلیون نفر – حدود ۸۰ درصد جمعیت یمن – در حال حاضر به انواع کمک های غذایی نیاز دارند.

مذاکرات صلح یمن، با حمایت سازمان ملل متحد، تاکنون نتوانسته است راه حلی برای پایان دادن به مناقشه، که سال گذشته وقتی حوثی ها همراه با نیروهای وفادار به علی عبداله صالح رئیس جمهوری برکنار شده یمن بر صنعا مسلط شدند، دست یابد.

جنگ یمن، کشورهای مسلمان سنی حوزه خلیج فارس را که از دولت در تبعید حمایت می کنند، ، در برابر شیعیان حوثی متحد ایران قرار داده است.

XS
SM
MD
LG