لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۷

حملات هوایی عربستان به صنعا ۲۱ نفر را کشت


Ten new priests who were ordained by Pope Francis lay on the ground during a ceremony in St. Peter's Basilica at the Vatican.
Ten new priests who were ordained by Pope Francis lay on the ground during a ceremony in St. Peter's Basilica at the Vatican.

دو روز پس از آغاز آتش بس به میانجیگری سازمان ملل متحد، حملات هوایی عربستان سعودی به شهر صنعا در صبح دوشنبه، ۲۱ غیرنظامی یمنی را کشت. ریاض این آتش بس را به رسمیت نمی شناسد.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک شهروند یمنی می گوید «اصابت سه موشک 15 خانه را ویران کرد. ۲۱ نفر کشته شدند و ۴۵ نفر مجروح.»

نیروهای ائتلاف کشورهای عرب به رهبری عربستان سعودی از 26 مارس تاکنون مواضع شبه نظامیان حوثی و نیروهای نظامی وفادار به علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری سابق یمن را هدف حملات هوایی خود قرار داده اند. هدف از این حملات خارج کردن آنان از مناطق مرکزی و استقرار دوباره دولت در تبعید یمن، در صنعا است.

حوثی ها، که متحد ایران، رقیب ریاض در منطقه به شمار می روند، از یک سال پیش از مواضعشان در شمال یمن شروع به پیشروف کردند و در ماه سپتامبر صنعا را گرفتند و سپس به سوی جنوب یمن حرکت کردند.

از آغاز حملات هوایی سعودی در یمن تاکنون بیش از ۳۰۰۰ نفر کشته شده اند.

سازمان ملل متحد از روز جمعه آتش بس بشردوستانه ای را برای رساندن کمک های انساندوستانه به یمن اعلام کرد اما نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان گفتند عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری تحت حمایت ریاض که مدتی است به عربستان رفته، از آنان نخواسته که حملاتشان را متوقف کنند.

XS
SM
MD
LG