لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۶

هیئتی از وزیران دولت در تبعید یمن وارد عدن شد


یک مقام رسمی یمنی از بازگشت شماری از اعضای ارشد دولت تبعیدی یمن به عدن خبر داد و گفت هدف از این اقدام هموار کردن راه بازگشت دولت تبعیدی به یمن است. شیعیان حوثی مخالف دولت، سه ماه پیش صنعا را گرفتند و دولت رسمی راه عدن را در پیش گرفت ولی با ادامه پیشروی شیعیان حوثی، عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری و مقامات و مسئولان کشور را ترک کردند و به عربستان گریختند.

هیئت مقامات یمنی روز پنجشنبه با هلیکوپتر در یک پایگاه هوایی در عدن فرود آمدند. یک مقام رسمی یمن به رویترز گفت: «عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن هیئت متشکل از مقامات امنیتی و وزیران کابینه اش را به عدن فرستاده تا وضعیت امنیتی را بررسی کنند و پیشاپیش احیای موسسات دولتی در عدن، از وجود ثبات اطمینان یابند.»

این هیئت از وزیران کشور و حمل و نقل، وزیر سابق کشور، رئیس اداره امنیت و معاون مجلس نمایندگان یمن متشکل است.

نیروهای مسلح محلی توانستند فرودگاه یمن و بندرگاه اصلی آن را طی دو روز گذشته از شیعیان حوثی پس بگیرند. طبق اظهارات مسئولین پزشکی و بهداشتی، این درگیری ها ده ها کشته برجای نهاد.

شیعیان حوثی، در ماه سپتامبر صنعا را تصرف کردند و از آنجا به جنوب و شرق پیشروی کردند. حوثی ها تحرکات خود را انقلاب علیه دولت فاسد و شبه نظامیان سنی تندرو توصیف می کنند.

گفته می شود کشورهای عرب، بویژه امارات متحده عربی حدود صد خودروی جنگی را به نیروهای ائتلاف داده است. در حملات و درگیری های دو روز گذشته، نیروهای ائتلاف با حمایت حملات هوایی عربستان سعودی، به سوی یکی از مهمترین پایگاه های هوایی در ۵۰ کیلومتری شمال عدن پیشرفت کردند.

XS
SM
MD
LG