لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۵

آمریکا خشونت ها در یمن را وحشتناک خواند


معترض مجروح در یک درمانگاه شهر تعز - ۴ آوریل ۲۰۱۱
معترض مجروح در یک درمانگاه شهر تعز - ۴ آوریل ۲۰۱۱

نیروهای امنیتی یمن به سمت معترضان ضد دولتی در دو شهر این کشور تیراندازی کرده و دست کم ۱۷ تن را کشتند و تعداد بیشتری را زخمی کردند. این درحالی است که دولت یمن تلاش های فرستادگان آمریکا و اروپا برای رسیدن به یک توافق صلح را نادیده می گیرد.

در شهر تعز، واقع در جنوب یمن که ده ها هزار معترض بیش از شش هفته است تحصن کرده اند، تک تیرانداز های پلیس و نیروهای مسلح در لباس های غیرنظامی به سمت معترضانی که سعی داشتند به مقر استاندار حمله کنند، تیراندازی کردند. در دومین روز پیاپی خشونت های تعز، شمار زیادی مجروح شدند.

صدها مجروح در حدیده

صدها نفر از راه پیمایان یمنی نیز پس از شلیک تیر و پرتاب گاز اشک آور در شهر حدیده در کنار دریای سرخ مجروج شدند. پلیس سعی داشت از راه پیمایی بامداد معترضان به سمت کاخ ریاست جمهوری جلوگیری کند.

در واشنگتن و در حالیکه نشانه ها از افزایش فشار آمریکا بر علی عبدالله صالح، رییس جمهوری یمن برای ترک قدرت حکایت دارد، وزارت امورخارجه آمریکا خشونت ها در یمن را «وحشتناک» خواند.

روزنامه نیویورک تایمز می گوید ایالات متحده حمایت طولانی و سابقه دار خود را از آقای صالح کنار می گذارد و درباره شرایط برکناری او مذاکره می کند.

این روزنامه به نقل از مسوولان آمریکایی و یمنی که نامشان فاش نشده است، می گوید موضع آمریکا حدود یک هفته پیش، زمانی که مذاکرات آغاز شد تغییر داد. وزارت امورخارجه آمریکا این گزارش ها را تایید نکرده است.

یک سخنگوی اپوزسیون یمن گفت دیپلمات های آمریکایی و اروپایی که با آقای صالح در ارتباط بودند، از رهبران مخالف دولت نیز درباره «دیدشان» در خصوص انتقال قدرت در یمن سوال کردند.

در واکنش به این اقدام، نیروهای اپوزیسیون روز شنبه به مسوولان آمریکایی پیشنهاد دادند که آقای صالح فورا از سمتش کناره گیری کند و قدرت را به یک دولت موقت تحت رهبری عبد الرب منصور الهادی، معاون رییس جمهوری بدهد تا انتخابات جدید برگزار شد.

این طرح همچنین خواستار آن شده است که نیروهای امنیتی تحت «شورای نظامی انتقالی» تجدید ساختار شوند.

XS
SM
MD
LG