لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۲

عبدالله صالح هواداران خود را به برپایی تظاهرات دعوت می کند


زنان مخالف دولت یمن با نوشتن بر کف دستان خود خواستار استعفای عبدالله صالح شدند
زنان مخالف دولت یمن با نوشتن بر کف دستان خود خواستار استعفای عبدالله صالح شدند

علی عبدالله صالح، رییس جمهوری یمن هواداران خود را به جمع شدن در صنعا ترغیب می کند. صنعا شهری است که فعالان مخالف وی دو ماه است اعتراضات انبوهی ترتیب داده اند و خواستار کناره گیری وی هستند.

صبا، خبرگزاری دولتی یمن، می گوید تظاهرات «همبستگی» که صالح خواسته است روز جمعه برگزار شود، تا کنون جمعیت زیادی - از جمله ایل سالاران، روحانیان، شخصیت های جامعه مدنی، جوانان و کشاورزان را به پایتخت کشانده است.

روز پنجشنبه هزاران نفر از مخالفان صالح در صنعا و دیگر شهر های یمن جمع شدند و خواهان پایان گرفتن فوری حکومت ۳۲ ساله وی شدند.

چندین افسر ارتش یمن به معترضان در صنعا پیوسته اند. آنها جدید ترین نمونه ها در موج فرار سربازان، سیاستمداران و دیپلمات هایی هستند که در هفته های اخیر به صالح پشت کرده اند.

فعالان ضد دولتی همچنین وی را مسئول تیراندازی های مرگبار طرفدارانش به سوی معترضان می دانند.

صالح پیشنهاد کرده است قدرت را پس از برگزاری انتخابات جدید، احتمالا پیش از پایان دوره ریاست جمهوری اش در سال ۲۰۱۳، واگذار کند.

ائتلاف مخالفان چنین پیشنهادهایی را به عنوان مانورهای سیاسی رد کرده است.

ائتلاف روز چهارشنبه در بیانیه ای خواستار یک شورای پنج نفری ریاست جمهوری برای اداره کشور در یک دوره انتقالی شش ماهه شده است. مخالفان همچنین خواهان انحلال نیروهای امنیتی و بستن وزارت اطلاعات شدند.

در این میان، یک شیخ یمنی مرتبط با القاعده در بیانیه ای از آشوب های اخیر در یمن و دیگر کشورهای غربی استقبال کرد.

انور الاولاکی، که متولد آمریکا است، در پیامی در یک وب سایت اسلامی گفت قیام ها به اسلام گرایان فرصت می دهد نفوذ خود را در منطقه گسترش دهند.

XS
SM
MD
LG