لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۱

دست کم یک کشته در تیراندازی پلیس یمن به معترضان


نمایی از تظاهرات مردم یمن در صنعا در روز یکشنبه
نمایی از تظاهرات مردم یمن در صنعا در روز یکشنبه

پلیس یمن به سوی تظاهرکنندگان مخالف دولت درشهر تعز در جنوب صنعا، تیر اندازی کرد.

بر اساس گزارش ها، دست کم یک نفر در تیراندازی ها کشته و شمار بیشتری زخمی شدند. مجروحیت برخی از مجروحین خطرناک عنوان شده است.

شاهدان و مقام های بیمارستان شهر از پرتاب گاز اشک آور توسط پلیس در روز یکشنبه خبر دادند.

علی عبدالله صالح، رییس جمهوری یمن روز یکشنبه خواستار پایان اعتراضات شد و گفت حاضر است «بر اساس قانون اساسی» انتقال مسالمت آمیز قدرت را مورد بحث بگذارد.

روز شنبه مخالفان علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری یمن، درجریان تظاهرات گسترده درصنعا از وی خواستند قدرت را به معاون ریاست جمهوری واگذار کند و کنار برود.

از زمان آغاز ناآرامی ها در یمن درماه ژانویه، این نخستین بار است که مخالفان با ارائه پیشنهادی خواهان پایان اعتراض های خونین ضد دولتی می شوند که در اواخر ماه ژانویه آغاز شد.

مخالفان قصد دارند از عبدالرّب منصور الهادی ، معاون ریاست جمهوری دعوت کنند تا برای دوره گذار ریاست دولت را موقتا به دست بگیرد و بر بازسازی ارتش و نیروهای امنیتی نظارت کند.

پیشتر علی عبدالله صالح گفته بود پیش از پایان دوره کنونی ریاست جمهوریش حاضر است انتخاباتی برگزار کند و از قدرت کنار برود. دوره ریاست جمهوری وی درسال ۲۰۱۳ پایان می گیرد. علی عبدالله صالح برای ۳۲ سال در یمن، قدرت را در دست داشته است.

مخالفان همچنین پیشنهاد اداره امور کشور توسط شورای ریاست جمهوری را به مدت شش ماه داده اند. این شورا به دنبال اصلاحات در قانون اساسی و برگزاری انتخابات جدید است.

XS
SM
MD
LG