لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۲

اختصاصی؛ یاسر رحمانی‌راد با اتهام «تبلیغ علیه نظام» به قید وثیقه آزاد شد


یاسر رحمانی‌راد
یاسر رحمانی‌راد

یاسر رحمانی‌راد، پزشک بازداشت‌شده در استان لرستان، شامگاه پنج‌شنبه «به قید وثیقه» یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی و با تفهیم اتهام «تبلیغ علیه نظام» از زندان خرم‌آباد آزاد شد.

یک منبع مطلع پنج‌شنبه ۲۰ مهر به صدای آمریکا گفت که یاسر رحمانی‌راد، پزشک اهل لرستان، با سپردن وثیقه یک میلیارد و ۵۰۰ هزار تومانی آزاد شده است.

هم‌زمان، یک منبع آگاه دیگر به صدای آمریکا گفت، این پزشک که از ۳۰ شهریور در بازداشت به سر می‌برد، پس از متهم شدن به «تبلیغ علیه نظام» آزاد شده است.

وکیل دکتر یاسر رحمانی‌راد خبر آزادی او را تأیید کرده است.

پیام درفشان، شامگاه پنج‌شنبه ۲۰ مهر در استوری اینستاگرام از آزادی موکلش یاسر رحمانی‌راد خبر داد و نوشت: «دکتر یاسر رحمانی‌راد ساعتی پیش با قید وثیقه از زندان خرم‌آباد آزاد شد.»

آزادی یاسر رحمانی‌راد به قید وثیقه
آزادی یاسر رحمانی‌راد به قید وثیقه

بنا بر گزارش‌های پیشین، رحمانی‌راد پس از بازداشت، به دلیل انتشار مطالبی در رسانه‌های اجتماعی، از جمله در مورد انتشار یادداشتی در مورد معترضانی که در پی تیراندازی نیروهای جمهوری اسلامی، از ناحیه چشم آسیب دیده‌اند، به «نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی» متهم شده بود، اما منبع نزدیک به این پزشک معترض، به صدای آمریکا گفت که اتهام او حین آزادی به قید وثیقه «تبلیغ علیه نظام» بوده است.

بنا بر گزارش اختصاصی پیشین صدای آمریکا، دستور «فک قرار بازداشت موقت» این پزشک معترض ۱۰ مهر توسط شعبه هشتم دادگاه تجدید نظر خرم‌آباد صادر شده بود، اما با وجود پیگیری‌های نزدیکان او، شعبه اول دادگاه عمومی رومشکان تا امروز پنج‌شنبه از آزادی او جلوگیری کرده بود.

روز سه‌شنبه ۱۳۶ کنشگر از جمله شماری از زندانیان سیاسی در بیانیه‌ای از یاسر رحمانی‌راد، حمایت کردند و خواستار آن شدند که سازمان‌های بین‌المللی سکوتشان را بشکنند و جمهوری اسلامی را پاسخگو کنند.

یاسر رحمانی‌راد آذر ۱۴۰۱، به همراه با بهنام اوحدی روان‌پزشک، و همایون افتخاریان‌نیا تکنسین اتاق عمل، هنگام سفر به مهاباد برای کمک به زخمی‌شدگان در تظاهرات بازداشت شد و پس از ۴۶ روز «زندان و شکنجه» به قید وثیقه آزاد شده بود.

XS
SM
MD
LG