لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۲

نازیلا معروفیان پس از خروج از ایران: در وزارت اطلاعات به «کشته‌شدن» تهدید شدم


نازیلا معروفیان
نازیلا معروفیان

نازیلا معروفیان، روزنامه‌نگاری که در یک سال گذشته چند بار بازداشت شده بود، می‌گوید پس از «تهدید جانی» در وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی، ایران را ترک کرده است.

نازیلا معروفیان در پیامی ویدئویی که سه‌شنبه ۱۸ مهر در اینستاگرام منتشر کرده، توضیح داد که تا مدتی پیش «یک درصد هم به فکر رفتن» نبوده، اما پس از آن که یک مقام وزارت اطلاعات او را به «کشته شدن» تهدید کرد، به سلیمانیه عراق رفت و پس از آن به فرانسه مهاجرت کرد.

این روزنامه‌نگار اهل سقز که نخستین بار سال گذشته پس از مصاحبه با امجد امینی، پدر مهسا امینی بازداشت شد، می‌گوید دیگر در ایران «حتی برای فروشندگی» به او کار نمی‌دادند و امنیت جانی نیز نداشت، برای همین تصمیم گرفت ایران را ترک کند.

او در حالی که آثار ضرب و جرح بر چهره‌اش پیدا است، شرح می‌دهد که در سلیمانیه عراق بازداشت شده و مردانی او را در حضور یک زن که فقط نگاه می‌کرد، کتک زده‌اند.

نازیلا معروفیان در این پیام تأکید می‌کند که در ایران پس از آزاد شدن از زندان به همراه مادرش به دفتر وزارت اطلاعات در خیابان خواجه عبدالله احضار شده و در آن جا یک مقام مسئول «زل زد به چشم مادر من و گفت: ببین! دختر تو قرار است کشته شود. دختر تو زنده نمی‌ماند. حالا یا با آب خوردن که سمی توی آن است، یا یک ماشینی به او می‌زند، چون دختر تو دشمن زیاد دارد.»

او اضافه می‌کند که به آن فرد در دفتر وزارت اطلاعات گفته «کی دشمن من است؟ من چندین سال است در تهران مستقل از خانواده زندگی کردم و تا کنون مشکلی برای من پیش نیامده جز این که شما آمده‌اید سر وقت من.»

تهدید این روزنامه‌نگار توسط مقام وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی مبنی بر کشته شدن با نوشیدن آب مسموم، در حالی است که پیش از این منابع خبری از جان باختن آرش (میلاد) فروزنده، معترض اهل آبادان، در پی آزادی از یکی از بازداشتگاه‌های جمهوری اسلامی و پس از مسمومیت ناشی از «نوشیدن آبی که در بازجویی به او داده بودند» گزارش داده‌اند.

همچنین، مادر مریم آروین، وکیل دادگستری که در فاصله کوتاهی پس از آزادی از زندان جان خود را از دست داد، پیش از این اعلام کرده که علت مرگ دخترش وقایع رخ داده در جریان بازداشت و «وصل سرم» در زندان «به بهانه آرام‌بخش و مسکن و تقویتی» بوده و او را «نابود» کرده‌اند.

علاوه بر این، تهدید نازیلا معروفیان به به کشته شدن در سانحه رانندگی، در حالی است که در اردیبهشت سال جاری، صدیقه تورانی، مادر فرهاد مجدم از جان‌باختگان اعتراضات آبان ٩٨ در حالی که برای حضور در دادگاه منوچهر بختیاری از تهران عازم قزوین بود، در تصادف رانندگی که برخی آن را «مشکوک» خوانده‌اند، جان خود را از دست داد.

کمیته حقیقت‌یاب شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد پیش از این نسبت با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت اولین سالگرد کشته شدن مهسا (ژینا) امینی، نسبت به اوج گرفتن سرکوب دختران و زنان و «انتقام‌جویی» علیه معترضان و خانواده‌های قربانیان ابراز «نگرانی عمیق» کرده است.

XS
SM
MD
LG