لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۰

گفتگوی تلفنی روسای جمهوری اوکراین و چین؛ زلنسکی: «طولانی و هدفمند» بود


شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری چین، برای نخستین بار از آغاز جنگ روسیه علیه اوکراین، با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری آن کشور، تلفنی گفتگو کرد.
شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری چین، برای نخستین بار از آغاز جنگ روسیه علیه اوکراین، با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری آن کشور، تلفنی گفتگو کرد.

نخستین تماس رئیس جمهوری چین با رئیس جمهوری اوکراین از آغاز جنگ روسیه علیه اوکراین، روز چهارشنبه ۶ اردیبهشت انجام شد؛ آن هم پس از ماه‌ها فشار کی‌یف برای انجام این گفتگوها و درخواست از پکن برای به کار گرفتن نفوذش بر روسیه برای کمک به پایان دادن به این جنگ که حدود ۱۴ پیش آغاز شد.

ولودیمیر زلنسکی پس از تماس روز چهارشنبه شی جین‌پینگ، در توئیتی ابراز امیدواری کرد که این «گفتگوی تلفنی طولانی و هدفمند» انگیزه برقراری روابط با چین شود.

خبرگزاری رویترز به نقل از خبرگزاری دولتی چین نوشت: آقای شی‌ در این تماس به آقای زلنسکی گفته است که می‌خواهد نمایندگان ویژه‌ای برای مذاکرات صلح با طرفین جنگ به اوکراین اعزام ‌کند. پکن همچنین تلاش دارد تا هر چه سریع‌تر میان روسیه و اوکراین آتش‌بس برقرار شود.

رهبر چین گفت: «ما به عنوان یک عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل، و یک کشور عمده با مسئولیت جهانی، نه کنار می‌نشینیم و نه به جنگ دامن می‌زنیم – و حتی در پی سود بردن از جنگ هم نیستیم.»

آقای زلنسکی در این تماس تلفنی بی‌درنگ اهمیت این فرصت برای گشودن باب روابط نزدیک‌تر با چین – قدرتمندترین کشور دوست روسیه – را یادآور شد و از یکی از وزرای پیشین دولتش به عنوان سفیر جدید اوکراین در پکن نام برد.

او در توئیتی نوشت: «به باور من، این تماس و همچنین انتصاب سفیر اوکراین در چین، انگیزه‌ای قوی برای گسترش روابط دوجانبه خواهد بود.»

شی جین‌پینگ به رغم بیش از ۱۴ ماه از تهاجم روسیه به اوکراین، این اقدام را محکوم نکرده و از مسکو حمایت کرده است. در عین حال، پکن به مسکو کمک نظامی ارسال می‌کند.

جنگ در اوکراین با آماده شدن اوکراین برای ضدحمله در هفته‌ها و ماه‌های آینده وارد مرحله تازه‌ای می‌شود. روسیه در فصل زمستان، شرق اوکراین را هدف حملات شدیدی قرار داد که با پیشرفت اندکی در خاک آن کشور همراه بود.

کی‌یف خواستار خروج نیروهای روسیه از خاک خود است و مسکو پافشاری می‌کند که اوکراین ادعای آن کشور در مورد الحاق سرزمین‌های اشغال شده از سوی نیروهای روسیه را بپذیرد. این درخواست با مخالفت اکثر کشورهای جهان مواجه شده است.

XS
SM
MD
LG