لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۷

ایران با روسیه و چین برای تامین سوخت موشک‌های بالیستیک «مذاکرات فشرده‌ای» دارد


نمونه یک موشک ذوالفقار
نمونه یک موشک ذوالفقار

نشریه پولیتیکو در یک گزارش به نقل از منابع خود نوشت که جمهوری اسلامی مذاکرات فشرده‌ای با چین و روسیه برای تامین مواد ویژه برای سوخت موشک‌های بالیستیک دارد.

این نشریه روز چهارشنبه به نقل از دیپلمات‌های آگاه نوشت، جمهوری اسلامی به دنبال ترکیب شیمیایی پرکلرات آمونیوم است که به عنوان پیش‌رانش موشک‌های بالیستیک استفاده می‌شود.

این گزارش در حالی منتشر شده که شش ماه پیش، یک محموله پرکلرات آمونیوم در خلیج فارس توسط آمریکا ضبط شد. صدای آمریکا ۲۴ آبان گذشته گزارش داد ناوگان پنجم ایالات متحده در خلیج فارس محموله‌ای در نزدیکی یمن را شناسایی کرده که حاوی ۷۰ تن پرکلرات آمونیوم بود.

بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱، جمهوری اسلامی ایران از هر فعالیتی در زمینه موشک‌های بالیستیک با قابلیت حمل سلاح‌های اتمی منع شده است.

پیشتر ایران مدعی شده بود که هدف از برنامه موشکی، اهداف صلح‌جویانه است اما کارشناسان می‌گویند موشک‌های ماهواره‌بر از سوخت مایع استفاده می‌کنند و سوخت جامد عمدتا برای مصارف نظامی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پولیتیکو در گزارش خود از شرکت آنوزیت که یک شرکت دولتی تولیدکننده مواد شیمیایی روسیه است، نام برده است.

نامی از شرکت چینی طرف گفتگو با ایران در این گزارش نیامده است.

در این گزارش از سجاد احدزاده دیپلمات جمهوری اسلامی در پایتخت چین نام برده شده که ریاست هیات ایران در مذاکرات برای دریافت آمونیوم پرکلرات را بر عهده دارد.

کارشناسان گفته‌اند با مقادیر پرکلرات آمونیوم، جمهوری اسلامی قادر به ساخت هزاران موشک ذوالفقار با برد ۷۰۰ کیلومتری خواهد بود.

هنوز مشخص نیست جمهوری اسلامی چه برنامه‌ای برای این موشک‌ها دارد اما حکومت ایران در جنگ اوکراین، به روسیه کمک کرده و پهپادهایی را در اختیار روسیه قرار داده است.

XS
SM
MD
LG