لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۰

یک تهیه‌کننده سینما خبر داد: نشان دادن علامت پیروزی توسط زن در تبلیغ فیلم ممنوع است


عکسی از صحنه‌ای از فیلم «دسته دختران» که به گفته تهیه‌کننده‌اش برای استفاده در تبلیغات فیلم ممنوع شده است.
عکسی از صحنه‌ای از فیلم «دسته دختران» که به گفته تهیه‌کننده‌اش برای استفاده در تبلیغات فیلم ممنوع شده است.

در ادامه اعمال سانسور در تبلیغات فیلم‌های سینمایی در ایران این‌بار تهیه کننده فیلم «دسته دختران» از رویکرد دستگاه‌های تصمیم‌گیر گلایه کرده و پرسیده است: « اید همه این زنان را با پوشش شبیه چادر نشان می‌دادیم؟!»

محمدرضا منصوری همچنین گفته است که از نظر تبلیغات فیلمش با مشکل روبه‌رو شده و تاکید کرده است: «ما امروز عکس فرشته حسینی که انگشت‌اش را به نشانه پیروزی بالا برده نمی‌توانیم در سطح شهر نشان دهیم چون می‌گویند ممنوع است.»

در ماه‌های گذشته هنرمندان ایرانی بصورت «غیرمستقیم» از رویکرد جدید دستگاه‌های امنیتی و متولی در اعمال محدودیت برای فیلم‌ها پس از اعتراضات سراسری پاییز سال ۱۴۰۱ پرده برداشته‌اند که «صدای آمریکا» نیز بسیاری از این موارد را گزارش کرده است. در همین زمینه ۳۰ فروردین‌ماه عوامل فیلم «جنگ جهانی سوم» از جمله محسن تنابنده به عنوان بازیگر و محمد شایسته به عنوان پخش‌کننده فیلم از «فشار» وزارت ارشاد برای ممیزی در بیلبوردهای تبلیغاتی خبر دادند.

شایسته در مطلبی که در اینستاگرام خود منتشر کرده بود نوشت: «تا دیشب می‌گفتند اسم هومن سیدی را بردارید مجوز بیلبورد می‌دهیم، اسم کارگردان را حذف کردیم.»

انتقاد تهیه کننده فیلم «جنگ جهانی سوم» از اعمال سانسور در تبلیغات فیلم
انتقاد تهیه کننده فیلم «جنگ جهانی سوم» از اعمال سانسور در تبلیغات فیلم

او در همین مطلب که محسن تنابنده نیز آن را بازنشر کرد می‌گوید: «به شرکت تبلیغاتی گفتند عکس تنابنده هم باید حذف شود. در این صورت فقط عکس این خانه می‌ماند؛ مگر تبلیغ مشاور املاک می‌خواهیم بکنیم!»

فعالان حوزه هنر بر این باورند این رویکرد جدید بی ارتباط با موضع‌گیری هنرمندان در جریان اعتراضات سراسری سال ۱۴۰۱ نیست و حکومت به دنبال محدود کردن هنرمندان معترض است. آخرین نمونه و ممنوعیت نشان دادن علامت پیروزی توسط یک بازیگر زن هم در همین چارچوب ارزیابی می‌شود.

گفتنی است بسیاری از هنرمندان از جمله هومن سیدی و محسن تنابنده در اعتراضات اخیر علیه سیاست‌های جمهوری اسلامی موضع گرفتند. تنابنده که در سال‌های گذشته کارگردانی سریال «پرمخاطب» پایتخت را برعهده داشت هفته گذشته با انتقاد از صداوسیما گفت سری جدید سریال پایتخت با رویکردی که آقایان می‌خواهند ساخته نخواهد شد.

البته این کارگردان تلویزیون مشخص نکرد که «رویکردی» که «آقایان» برای ساخت فصل تازه سریال «پایتخت» مطرح کرد‌ه‌اند چه رویکردی است.

XS
SM
MD
LG