لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۵

انگیزه داعش از عملیات مرگبار در ترکیه چیست؟


تیراندازی و انفجار سه شنبه شب ترکیه دهها کشته و زخمی برجای گذاشت.
تیراندازی و انفجار سه شنبه شب ترکیه دهها کشته و زخمی برجای گذاشت.

ده ها نفر در حمله مرگبار شامگاه سه شنبه در فرودگاه استانبول کشته و صدها نفر مجروح شدند.

دولت ترکیه انگشت اتهام را به سوی دولت اسلامی – داعش- نشانه رفته است. این گروه خشن که به دنبال جنگ داخلی سوریه در این کشور شکل گرفت مسئول حملات تروریستی دیگری که پیشتر در ترکیه رخ داد شناخته شده است.

رادیو ملی عمومی آمریکا در همین زمینه با هنری بارکی، کارشناس مرکز پژوهشی وودرو ویلسون در واشنگتن گفت و گو کرده است.

بارکی می گوید از شواهد و مدارکی که دولت ترکیه در دست دارد تا داعش را مسئول بداند خبری نداریم اما اگر به داعش نگاه کنیم می بینیم که شهر منبج در سوریه که در اختیار داعش است در روزهای گذشته هدف حملات مشترک نیروهای هوایی آمریکایی و کرد سوریه قرار گرفته است. داعش سعی می کند از اختلاف موجود میان آمریکا و دولت ترکیه بر سر استفاده از کردها علیه داعش، استفاده کند.

آمریکا در مبارزه علیه داعش با نیروهای کرد متحد است. ترکیه در این نبرد متحد آمریکا است اما در عین حال کردهای ترکیه را سرکوب می کند و از آنجا که کردهای سوریه با کردهای ترکیه متحد هستند، آنان نیز مورد غضب دولت این کشور قرار دارند.

هنری بارکی می گوید "ترکیه هم مرز با سوریه است و ۸۰ الی ۹۰ درصد افرادی که به داعش پیوسته اند از راه ترکیه خود را به سوریه رسانده اند، بنابراین ترکیه ساختاری دارد که از آنان حفاظت می کند. چرا که وقتی کسی وارد فرودگاه استانبول می شود و می خواهد از مرز بگذرد و به داعش بپیوندد در این مسیر احتیاج به خانه امن و سازوکار حمل و نقل دارد. یعنی آنچه که اینجا رخ می دهد سازمان یافته است."

برخی تحلیلگران می گویند ترکیه تاکنون آنقدر سرگرم مبارزه با کردها و مخالفت با رژیم بشار اسد بوده که به نیروهای داعش بی توجهی کرده است و حالا وقت آن رسیده تا تمرکز خود را به مقابله با داعش متمرکز کند.

هنری بارکی می گوید ترکیه در ابتدای درگیری های سوریه مشاهده کرد که اپوزیسیون مخالفت بشار اسد از مقابله با او ناتوان است و به شمار فراوانی از اسلامگرایان اجازه داد تا از خاک ترکیه عبور کنند و خود را به سوریه برسانند چرا که معتقد بود جهادگرایان در مقابل مخالفین سکولار جنگجویان بهتری هستند. ترکیه گمان می کرد که این جهادی ها تهدید بهتری علیه رژیم اسد هستند اما در عمل میبینیم که این اتفاق نیفتاد.

XS
SM
MD
LG