لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۲

واکنش قانونگذاران آمریکایی و رهبران جهان به حمله تروریستی استانبول


خانواده قربانیان و مجروحان حمله در فرودگاه باکرکوی استانبول- چهارشنبه ۲۹ ژوئن
خانواده قربانیان و مجروحان حمله در فرودگاه باکرکوی استانبول- چهارشنبه ۲۹ ژوئن

خشونت های شامگاه سه شنبه در فرودگاه استانبول موجی از واکنش را در فضای رسانه های اجتماعی برانگیخته است.

قانونگذاران آمریکایی نیز در همین راستا در حساب های توییتر خود حمله اخیر را محکوم کردند.

در این حمله سه مهاجم انتحاری با شلیک گلوله و انفجار بمب ۴۱ نفر را کشته و ۲۳۹ نفر را مجروح کرد که به گفته مقامات ترکیه حال برخی از آنان وخیم است.

اد رویس رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در توییتی نوشت: "امشب با مردم ترکیه همدرد هستیم. یک حمله مرگبار دیگر. باید تروریسم را شکست دهیم."

سناتور جین شهین در توییتی به افرادی تسلیت گفت که در "حمله وحشتناک" استانبول جان باختند. او این حمله را "یک ترور وحشیانه و بزدلانه" خواند.

سناتور جان مک کین به همه کسانی که عزیزانشان را در این حمله از دست دادند تسلیت گفت.

سناتور باب کورکر تووییت کرد: "ما به بررسی گزارش ها درباره حمله سهمگین در ترکیه ادامه می دهیم و برای قربانیان و همه کسانی که آسیب دیدند دعا می کنیم."

​کاخ سفید حمله انتحاری در فرودگاه استانبول را یک حمله تروریستی فجیع توصیف کرد.

جان کری وزیر خارجه آمریکا که برای شرکت در یک کنفرانس و سخنرانی به ایالت کلرادو سفر کرده گفت: "ما هنوز درباره این حمله و عاملان آن در حال جمع آوری اطلاعات هستیم. نخستین چالشی که باید با آن روبرو شویم تروریسم غیر دولتی است."

هیلاری کلینتون نامزد محرز شده حزب دمکرات برای انتخابات ریاست جمهوری ضمن ابراز همدردی با ملت ترکیه خواستار آن شد که ایالات متحده در رویارویی با تهدید تروریسم همکاری با متحدان خود در اروپا و خاورمیانه را تقویت کند.

دونالد ترامپ نامزد احتمالی جمهوریخواهان درباره بدتر شدن تهدید تروریستی هشدار داد و گفت: "فعالیتهائی در جریان است که بسیار بسیار بد است و بهتر است ما هوشمندانه و سخت تر عمل کنیم وگرنه دیگر کشوری برای ما باقی نخواهد ماند."

واکنشهای رهبران جهان

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد ورهبران اتحادیه اروپا با مردم ترکیه ابراز همدردی کردند.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان گفت تلاش برای یافتن عامل و علت این حمله ادامه دارد. او خطاب به مردم ترکیه گفت: "ما خودرا در جنگ با تروریسم با آنها متحد میدانیم."

دونالد تاسک رییس شورای اتحادیه اروپا، و دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا نیز ضمن ابراز مطالبی مشابه با مردم ترکیه ابراز همدردی کردند.

فرانسوا اولاند رییس جمهوری فرانسه گفت: "ما میترسیم که این اعمال تروریستی به منظور بدتر کردن شرایط در ترکیه باشد. باید در اروپا و در فرانسه تا حد ممکن اقدامات و خدمات برای مبارزه با تروریسم را هرچه بیشتر هماهنگ کنیم."

دولتهای چین ژاپن و استرالیا نیز با محکومیت این حمله ترویستی بر ضرورت تقویت مبارزه با تروریسم تاکید کردند.

XS
SM
MD
LG