لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۱

کلاف پیچیده دشمنان داخلی و خارجی ترکیه


ترکیه، که زمانی به عنوان الگوی دموکراسی برای کشورهای مسلمان مطرح بود، خود را در جنگ با دشمنان مختلفی می بیند.
ترکیه، که زمانی به عنوان الگوی دموکراسی برای کشورهای مسلمان مطرح بود، خود را در جنگ با دشمنان مختلفی می بیند.

حمله مرگبار روز سه شنبه در فرودگاه بین المللی استانبول، تنها آخرین مورد از رشته حملات تروریستی است که در چند سال اخیر در ترکیه انجام شده است.

ترکیه، که زمانی به عنوان الگویی از دموکراسی برای کشورهای مسلمان مطرح بود، اخیرا خود را در جنگ با دشمنان مختلفی در داخل و خارج از کشور می بیند.

شبکه خبری سی.ان.ان در گزارشی، ضمن بیان این مطلب، به معرفی اجمالی گروه های مختلفی که ترکیه امروزی همزمان با آنها مبارزه می کند پرداخته است.

داعش

پیکارجویان گروه موسوم به "دولت اسلامی" یا داعش از سال گذشته به این طرف، تحرکات خود در ترکیه را افزایش داده و به گفته بینالی ییلدیریم مظنون اصلی انفجارهای روز سه شنبه در فرودگاه استانبول هستند.

ترکیه از حامیان ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا در جنگ علیه داعش است که در بخش هایی در عراق و سوریه جریان دارد. اما ظاهرا این جنگ با حملات انتحاری داعش، به داخل خاک ترکیه کشیده شده است.

بدترین حمله تروریستی که احتمال می رود داعش پشت آن بوده است، اکتبر سال گذشته در جریان یک راهپیمایی صلح آمیز در آنکارا رخ داد که جان دست کم ۹۵ غیرنظامی را گرفت.

به نوشته سی.ان.ان، بخشی از ناامنی های کنونی در ترکیه به وجود میلیون ها آواره ای که از سوریه به آن کشور پناه آورده اند، باز می گردد.

در حالی که ترکیه مرزهای خود برای ورود پناهجویان سوری باز کرده، اما آنکارا با این انتقاد روبروست که چشم های خود را در چند سال اخیر به تردد جهادی های افراطی از مرزهای ترکیه به سوریه بسته است.

نیروهای امنیت ترکیه عملیات شناسایی و سرکوب شبکه های مرتبط با داعش را تشدید کرده اند و به نظر می رسد که آن گروه افراطی با انجام اینگونه حملات تروریستی در داخل آن کشور، درصدد تلافی است.

پ.ک.ک

دیگر دشمن عمده دولت ترکیه، حزب کارگران کردستان یا همان پ.ک.ک است، که ادعا می کنند با حدود داشتن ۲۰ درصد از کل جمعیت آن کشور، بزرگترین گروه قومی در ترکیه را نمایندگی می کنند.

این گروه های مسلح کرد ترکیه در طول ۳۰ سال گذشته، هر چند یک بار با نیروهای دولتی درگیری های شدیدی داشته اند.

سال گذشته روند صلح بین آنکارا و پ.ک.ک به بن بست رسید و درگیری های تازه ای در برخی مناطق در جنوب شرقی ترکیه به وقوع پیوست؛ به نحوی در مواردی نیروهای دولتی وضعیت فوق العاده و منع آمد و شد اعلام کردند.

پ.ک.ک مسئول بمب گذاری ماه فوریه در آنکارا شناخته شده که منجر به کشته شدن تعدادی از نیروهای پلیس ترکیه شد. حملات این گروه تا کنون متوجه غیرنظامیان نبوده است.

ی.پ.گ

بازوی نظامی حزب "وحدت دموکراتیک" سوریه، شاخه سوری پ.ک.ک، با عنوان یگان های مدافع خلق یا همان ی.پ.گ شناخته می شود. گروهی که همراه با ایالات متحده، در جنگ علیه داعش در سوریه به صورت فعال حضور دارد.

به گفته هنری بارکی، مدیر برنامه خاور میانه مرکز وودرو ویلسون، ی.پ.گ ثابت کرده است که کارآمدترین گروه در برابر داعش است و "ایالات متحده به شدت به این کردهای سوریه نیاز دارد."

همین موضوع باعث شده است که آنکارا و واشنگتن در مورد همکاری نیروهای آمریکایی با این گروه کردی در سوریه، که وابسته به پ.ک.ک است، اختلاف نظر داشته باشند.

با این حال، مدیر مطالعات ترکیه در مؤسسه پژوهشی واشنگتن می گوید، یگان های مدافع خلق از حملات هوایی روسیه در سوریه بهره برده و مناطق تحت نفوذ خود را توسعه داده اند؛ امری که به ضرر گروه های شورشی مورد حمایت ترکیه است.

XS
SM
MD
LG