لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۱

قانونگذاران کشورهای جهان خواستار آزادی سعید عابدینی شدند


نغمه عابدینی، همسر کشیش آمریکایی-ایرانی که در ایران به زندان افتاده، در تلاش برای آزادی شوهرش سعید عابدینی با بیش از صد قانونگذار از ۵۰ کشور جهان ملاقات کرده تا آنان را به امضای نامه‌ای ترغیب کند که خواستار آزادی همسرش می‌شود.

در آستانه هفتادمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک که قرار است حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز در آن حضور یابد، سه سال می‌شود که آقای عابدینی در ایران در زندانی است.

نامه فوق که خطاب به علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی نوشته شده و تاکنون به امضای ۶۷ قانونگذار رسیده از جمله می‌گوید: "گزارش‌های اخیر از نقض آزادی مذهب برای اقلیت‌ها از جمله مسیحیان و بهایی‌ها در ایران هشدار دهنده است. ما از شما می‌خواهیم تا اطمینان یابید که همه افراد در ایران چه مسلمان، و چه مسیحی و بهایی و ناباور و زرتشتی و یهودی یا هر دین دیگری بدون ترس از تبعیض و خشونت از آزادی مذهب برخوردار باشند."

آنان در ادامه نامه درباره سرنوشت کشیش سعید عابدینی ابراز نگرانی می‌کنند و بویژه خواستار آزادی او و دیگر مسیحیان می‌شوند.

نغمه عابدینی که پیشتر در سال جاری میلادی در کنگره آمریکا درباره همسرش صحبت کرد به کریستین پست گفته است که سعید عابدینی از سوی مقامات ایرانی تهدید شده است. به گفته خانم عابدینی مقامات ایرانی آزادی او را مشروط بر انکار عیسی مسیح کرده‌اند، امری که خانم عابدینی می‌گوید همسرش نخواهد پذیرفت.

قانونگذاران کشورهای جهان خواستار آزادی سعید عابدینی شدند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:05:49 0:00

نظام قضایی جمهوری اسلامی ایران کشیش سعید عابدینی و فعالیت‌های مذهبی او را مغایر با امنیت ملی ایران دانسته‌اند و او را به هشت سال زندان محکوم کرده‌اند. مرکز قانون و عدالت آمریکا، که نمایندگی نغمه عابدینی و دو فرزندش را در آمریکا بر عهده دارند ضمن سپاس از قانونگذارانی که نامه درخواست آزادی عابدینی را امضا کرده‌اند گفت نامه‌‌های فراوانی را به بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد خواهد فرستاد تا او را به ملاقات با رهبران ایران درجریان نشست‌های مجمع عمومی ترغیب کند.

کمیسیون آزادی مذهبی جهانی نیز خواستار آزادی عابدینی شده و می‌گوید او ناعادلانه مجازات می‌شود.

XS
SM
MD
LG