لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۹

مرگ مردی که ۶ دهه حمام نکرد؛ «عمو حاجی» ۹۴ ساله در استان فارس درگذشت


عمو حاجی «کثیف‌ترین مرد جهان»
عمو حاجی «کثیف‌ترین مرد جهان»

یک مرد منزوی ایرانی که به خاطر بیش از نیم قرن حمام نکردن لقب «کثیف‌ترین مرد جهان» را گرفته بود، در ۹۴ سالگی درگذشت.

این مرد سالخورده که با نام «عمو حاجی» شناخته می‌شد، روز یکشنبه در روستای دژگاه در جنوب استان فارس درگذشت.

بنا بر گزارش‌های رسانه‌های ایران، حاجی که سر و بدن و لباس‌هایش با لایه‌ای تیره و دوده‌مانند پوشیده شده بود، بیش از ۶۰ سال حمام نکرده بود. به گفته روستائیان محل، که حاجی در نوجوانی «شکست‌های عاطفی» را تجربه کرده بود که منجر به گوشه‌گیری و امتناع او از شستشو شده بود.

تهران تایمز در سال ۲۰۱۴ گزارش داد که حاجی لاشه حیوانات را می‌خورد و فضولات حیوانات را در پیپ دود می‌کرد و معتقد بود که پاکیزگی موجب بیماری او می‌شود. عکس‌هایی از او هست که نشان می‌دهد چندین سیگار را همزمان با هم می‌کشد.

عمو حاجی «کثیف‌ترین مرد جهان»
عمو حاجی «کثیف‌ترین مرد جهان»

به گزارش عصر ایران، برخی از جوانان و نوجوانان دژگاه برای عمو حاجی مرغ، گربه، روباه، خارپشت و حتی مار مرده می‌بردند. او این حیوانات را در گودالی در اطراف خود دفن می‌کرد و پس از چند روز با آتشی که در این گودال می‌افروخت، آن‌ها را نیم پز می‌کرد و با ولع خاصی می‌خورد.

این خبرگزاری نوشته است که عمو حاجی پس از آن با خوردن آب گندیده که در یک حلب زنگ زده که حشرات مختلف در داخل آن شناور بودند، وعده غذایی را به پایان می‌برد. لیوان او یک حلب ۴.۵ کیلویی روغن بود و او با استفاده از این حلب روزانه نزدیک به پنج لیتر آب می‌نوشید.

عمو حاجی «کثیف‌ترین مرد جهان»
عمو حاجی «کثیف‌ترین مرد جهان»

به گزارش ایرنا، اما چند ماه پیش اهالی روستا حاجی را متقاعد کردند که برای اولین بار حمام کند. دیری نپایید که او دچار بیماری شد و سرانجام روز یکشنبه اول آبان‌ماه در سن ۹۴ سالگی درحالی که هرگز ازدواج نکرده بود درگذشت.

پس از مرگ حاجی، رکورد غیر رسمی «کثیف ترین مرد جهان» می‌تواند به یک مرد هندی که بخش اعظم عمر خود را حمام نکرده است، تعلق بگیرد.

هندوستان تایمز در سال ۲۰۰۹ گزارش داد که کایلاش «کالائو» سینگ از روستایی در خارج از شعر مقدس بنارس، در تلاش برای کمک به پایان دادن به «تمامی مشکلاتی که ملت با آن مواجه است» بیش از ۳۰ سال خودش را نشسته است.

او شستشو با آب را رد می کند و در عوض با آنچه که آن را «حمام آتش» می‌نامند، خود را تمیز می‌کند.

به نوشته هندوستان تایمز: «هر عصر که روستائیان جمع می‌شوند، کالائو … آتشی روشن می‌کند، ماری‌جوآنا می‌کشد، روی یک پایش می‌ایستد و برای خدای شیوا دعا می کند.»

بنا بر گزارش‌ها، او گفته است: «این [کار] درست مثل استفاده از آب برای حمام کردن است. حمام آتش به از بین بردن تمام میکروب‌ها و عفونت‌های بدن کمک می کند.»

XS
SM
MD
LG