لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۱

بنیادگرایان هندو خواستار تغییرکاربری تاج محل شدند


تاج محل، هندوستان
تاج محل، هندوستان

بنیادگرایان هندو مدعی‌اند که میراث جهانی و به ثبت یونسکو رسیده «تاج محل» بر ویرانه‌های یک معبد هندو بنا شده و باید بار دیگر به معبدی هندو تبدیل شود.

در تازه ترین رویداد «راجیش سینگ» رئیس روابط عمومی حزب حاکم «بهاراتیا جاناتا» دادخواستی را به دیوان عالی هندوستان فرستاده و خواهان تشکیل یک «کمیته حقیقت‌یاب» برای تحقیق در زمینه منشأ و «تاریخ حقیقی» تاج محل شده است.

این عضو رهبری حزب حاکم هند می‌نویسد: «گرچه گفته شده اکبر شاه گورکانی امپراتور هندوستان تاج محل را ساخته اما هیچ شواهد علمی برای اثبات این واقعیت وجود ندارد.»

این مقام ارشد حزب حاکم به رهبری نخست‌وزیر «ناندرا مودی»، مدعی است که «شورای ملی پژوهش و آموزش هند» به وی گفته‌اند: «هیچ منبع اولیه‌ای برای تأیید ساخت تاج محل توسط اکبر شاه معروف به شاه جهان وجود ندارد.»

آقای سینگ تأیید کرده درخواست مشابهی نیز به سازمان باستان‌شناسی هند فرستاده، اما این سازمان ادعای او را رد کرده‌اند. با این همه او باز هم خواهان تشکیل کمیته حقیقت‌یاب متشکل از «تاریخ‌نویسان و باستان‌شناسان» شده تا به گفته وی «با پژوهش درباره منشأ تاج محل تاریخ آن را روشن کنند و به اختلافات تاریخی پیرامون این بنا پایان دهند.»

پس از آن که دادگاه عالی شهر «الله‌آباد» دادخواست آقای سینگ را رد کرد، حال او به دیوان عالی شکایت برده تا این دادگاه عالی دستور بدهد تا تعدادی از اتاق‌های مهر و موم شده، فک پلمب، بررسی و زمین آن لایه‌برداری شود تا آثار احتمالی مربوط به وجود «بت»های آیینی هندو یافت شود.

به گفته تلاشگران میراث فرهنگی هندوستان، ۳۰ سال پس از کارزار موفقیت‌آمیز بنیادگرایان هندو در تخریب مسجد بابری، آنان بار دیگر به محتویات یک کتاب باعنوان «تاج محل: داستان واقعی» نوشته «پی ان اوک» استناد می‌کنند که ۳۰ سال پیش مدعی شد تاج محل یک معبد شیوا بود که صدها سال پیش از شاه جهان بنا شده بود.

از جمله ادعاهای دیگر این کتاب این است که «واتیکان، کعبه، کاخ بوکهینگهام و تاج محل همگی معابد هندو بوده اند که برای شیوا یکی از سه خدای مطرح آیین هندو ساخته شده بودند.»

حال بنیادگرایان هندو خواستار انتقال تاج محل به پیروان آیین هندو شده و می‌گویند می‌خواهند آن را به معبد خدای شیوا تغییر کاربری داده و در آن عبادت کنند.

تاج محل که به عنوان میعادگاه عاشقان جهان شناخته می‌شود و سالانه میلیون‌ها گردشگر جهان برای بازدید آن به هند می‌روند، یک سایت میراث جهانی یونسکو است و حفاظت از آن بر عهده دولت هندوستان است.

تاج محل در ۱۰۴۰ خورشیدی به دستور اکبر شاه گورکانی توسط دو برادر معمار ایرانی به نام‌های «احمد و حمید لاهوری» و با تأسی از مساجد ایرانی ساخته شد و با درگذشت اکبر شاه، خود وی نیز در کنار همسرش در این مکان دفن شده است.

XS
SM
MD
LG