لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۶

بازداشت ۳۰۰ مخالف حجاب اجباری؛ ستاد امر به معروف: «سرشبکه مبارزه با حجاب» بودند


پوستر حقوق زنان در ایران
پوستر حقوق زنان در ایران

سخنگوی ستاد «امر به معروف و نهی از منکر» اعلام کرد که وزارت اطلاعات و نهادهای امنیتی دیگر بیش از ۳۰۰ تن از شهروندان مخالف حجاب اجباری را به عنوان «سرشبکه مبارزه با حجاب» بازداشت کرده‌اند.

علی خان‌محمدی روز یک‌شنبه ۱۳ شهریور با قدردانی از وزارت اطلاعات برای «شناسایی باندهای مبارزه با عفاف و حجاب» درباره کارزار «حجاب بی حجاب» گفت که «دشمن برای روز ۲۱ تیر که روز عفاف و حجاب است، برنامه‌ریزی گسترده‌ای کرده بود.»

این مقام جمهوری اسلامی ادعا کرد که «دشمن» با اقداماتی مانند «مبارزه با حجاب» در پی «دوقطبی کردن جامعه و ایجاد اختلاف بین مردم» است.

خبر بازداشت ۳۰۰ شهروند به دلیل مخالفت با حجاب اجباری از سوی سخنگوی ستاد «امر به معروف و نهی از منکر» در حالی منتشر می‌شود که دبیر این نهاد در روز ۱۶ مرداد با اذعان به «ناکارآمدی قوانین» و «تندروی‌ها» تأکید کرده بود، «بدحجاب دیگر مجرم نیست» بلکه «متخلف» و «قابل جریمه» است و گاه نیز «تذکر به تنهایی موثر واقع می‌شود.»

ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهوری «وظیفه قانونی» دولت و دستگاه‌های اجرایی ایران را «اجرای قانون امر به معروف و نهی از منکر» دانسته است.

پیش‌تر، احمد خاتمی عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان نسبت به بازگشت به دوران پهلوی هشدار داده و گفته بود، «مرتجعان» به دنبال ترویج «ارزش‌های دوران طاغوت از جمله بی‌حجابی» هستند و اسماعیل خطیب وزیر اطلاعات عنوان کرده بود که «دشمن» در تلاش است که به ارزش‌ها و معنویت جامعه «آسیب» بزند.

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی نیز از امام جمعه‌ها خواسته بود «مردم را با رفتار، امر به تقوا» کنند و گفته بود، «درباره حجاب باید متین و منطقی و به دور از احساسات بی‌مورد عمل کرد.»

XS
SM
MD
LG