لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۰

اعتراض فراگیر زنان اثرگذار به دیوار‌نگاره حکومتی؛ شهرداری تهران مجبور به عقب‌نشینی شد


دیوارنگاره مشاهیر زن ایران بر روی یک بیلبورد بزرگ شهری در تهران
دیوارنگاره مشاهیر زن ایران بر روی یک بیلبورد بزرگ شهری در تهران

صبح پنجشنبه، نمایش یک اثر مفهومی در یکی از میادین اصلی شهر تهران واکنش‌های بسیاری در میان اقشار مختلف برانگیخت.

شهرداری تهران در میانه اعتراضات مردمی به رهبری زنان و همزمان با سرکوب، قتل و دستگیری زنان مبارز ، دیوارنگاره‌ای متشکل از تصاویر زنان افتخار آفرین ایران زمین را با عنوان «زنان سرزمین من» به نمایش گذاشت.

این اقدام که به نظر می‌رسد تلاش اتاق فکر جمهوری اسلامی برای مصادره‌‌ مبارزات زنان آزاده ایران باشد، خیلی زود شکست خورد و با مخالفت گسترده زنان حاضر در این بیلبورد و بسیاری از فعالان رسانه‌های اجتماعی روبرو شد.

در اولین واکنش، «فاطمه معتمد آریا» هنرپیشه شهیر ایرانی با انتشار یک ویدیو در اینستاگرامش بدون پوشش روسری ضمن ضمن ابراز همبستگی با مردم ایران حذف تصویرش از این بنر را خواستار شد.


ژاله علو بازیگر و صدای پیشه پیشکسوت هنر ایران نیز در واکنش به قرارگیری تصویرش در دیوارنگاره میدان ولیعصر خواستار حذف تصویر خود از این بنر تبلیغاتی شد و گفت: «تصویر من را حذف کنید،‌به خصوص زمانی که بغض در گلو داریم و سوگوار فرزندان این آب و خاک هستیم.»


مرضیه برومند ، کارگردان سینما و تلویزیون هم در اینستاگرام خود نوشت :«آقایان ، عکس مرا از دیواری که زیرش بچه‌ها و جوان‌ها را سرکوب کردید بردارید.نسبت مرا با شما همواره مردم تعیین کرده‌اند. من همواره در کنار مردم بودم، از این پس هم خواهم بود و به هیچ گروه و دسته‌ای چه در داخل و چه در خارج از کشور اجازه نخواهم داد از هویت فرهنگی من در جهت منافعشان سواستفاده کنند.»


کاوه سمندریان، «پسر هما روستا» در واکنش به انتشار عکس مادرش در این دیوارنگاره نوشت: «مادرم، هما روستا در تمام مدت زندگی شخصی و هنریش در کنار مردم بود و با شرافت و سربلند زندگی کرد‌. ۴۰ سال پیش به نشانه اعتراض به بی‌حرمتی به هنر تئاتر و هنرمندانش، به همراه پدرم رستوران‌داری می‌کرد، سال‌ها بخاطر نام و موقعیت پدرش رضا روستا، حتی نامش را سانسور می‌کردید‌. حالا بعد فوتش، تصویرش را تصاحب کرده و در میدانی نصب کردید که مدتیست به لطف شما، منظره کریه ارعاب و بی‌احترامی به زنان و مردان را هر روز در آنجا با چشم خود شاهدم، استفاده بی اجازه از عکس زیبای مادرم را روی این تابلوی زشت نادیده می‌گیرم تا هرچه زودتر برش دارید.»

در پی این واکنش‌های «زنان سرزمین من» و براساس تصاویر ارسالی از تهران ، ماموران شهرداری تهران در نیمه‌های شب مجبور شدند این دیوارنگاره پایین کشیده و جمعش کنند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG