لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۴

گلشیفته فراهانی: ما می‌ترسیدیم، آن‌ها نه می‌ترسند، نه خجالت می‌کشند


گلشیفته فراهانی
گلشیفته فراهانی

گلشیفته فراهانی، با تحسین تظاهرات‌کنندگان‌ در ایران، آن‌ها را «زیبا، زنانه، موافشان در باد و خواهان آزادی» توصیف می‌کند.

این بازیگر ایرانی‌تبار و بین‌المللی سینما که سال‌هاست به‌ناگزیر دور از میهن زندگی می‌کند، روز سه‌شنبه به خبرگزاری فرانسه گفته که هرگز واقعا در مورد سیاست صحبت نکرده، اما خیزش اخیر در ایران، در درون و برونش چیزی را عمیقا تکان داده‌ است.

گلشیفته فراهانی این روزها به‌طور مستمر، در اینستاگرام فعال است و به چهارده میلیون دنبال‌کننده‌اش، آگاهی‌رسانی می‌کند.

او بر این باور است که در دنیای غرب، برخی از مردم به بیم آن‌که «اسلام‌هراس» به‌نظر برسند، پشتیبانی چندانی از تظاهرات ایران نمی‌کنند.

گلشیفته افزوده‌ که از «سکوت برخی از فمینیست‌ها» در ایالات متحده و برخی نقاط دیگر دنیا، ناراحت است.

فراهانی می‌گوید: «این یک جدل بر سر دین، اسلام، یا قضاوت در مورد روسری نیست؛ بلکه فقط در مورد «آزادی انتخاب» است تا به شما اجازه بدهد که بخواهید آن را بپوشید یا نه.»

با وجود این‌که در این سال‌ها اعتراضاتی متعدد در ایران روی داده، احساس کنونی این بازیگر شناخته‌شده سینما این است که این‌دفعه با دفعات پیشین فرق می‌کند.

گلشیفته فراهانی در جریان این گفت‌و‌گو اظهار داشته که همدوره‌ای‌های او از انقلاب ۱۳۵۷ و جنگ با عراق در دهه ۶۰ ‌ترسیده و آسیب دیده‌بودند، اما جوانان امروزی چنین ترسی را با خود‌ در خیابان‌ها حمل نمی‌کنند.

او در همین راستا افزوده‌ است: «ما می‌ترسیدیم، اما آن‌ها نه می‌ترسند، نه خجالت می‌کشند.»

گلشیفته فراهانی همچنین به خبرگزاری فرانسه می‌گوید که از بچگی سرش را می‌تراشیده، تا مانند پسرها به‌ نظر برسد.

بازیگر فیلم پاترسون، ساخته جیم جارموش، تصریح می‌کند که فکر می‌کرده «زن‌بودن» همیشه یک مانع خواهد بود، اما نسل کنونی می‌خواهد که گیسوان خود را بلند نگه دارد و روسری بر سر نگذارد.

گلشیفته فراهانی همچنین گفته در حالی‌که مردم در خیابان‌های ایران کشته می‌شوند، از تبلیغ فیلم تازه‌اش احساس خوبی ندارد.

او اما می‌گوید خوشحال است که با این کار به‌طور نمادین نشان می‌دهد که هیچ‌کس نمی‌تواند ما را از خندیدن، رقصیدن و شادمانی بازدارد.

XS
SM
MD
LG