لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۴

بنیانگذار ویکی‌لیکس درآستانه آزادی؛ آسانژ با حضور در دادگاه به نقض قانون «اطلاعات محرمانه» ایالات متحده اعتراف می‌کند


جولیان آسانژ، بنیانگذار ویکی‌لیکس، روز چهارشنبه ۶ تیرماه با حضور در دادگاهی متعلق به آمریکا در جزیره‌ سایپان در اقیانوس آرام در نزدیکی استرالیا، به نقض قانون «اطلاعات محرمانه» ایالات متحده اعتراف کرد.

جزیره‌ سایپان، قلمرو ایالات متحده در اقیانوس آرام غربی است که به علت مخالفت آسانژ با سفر به سرزمین اصلی ایالات متحده و نزدیکی آن به استرالیا انتخاب شده است.

انتظار می‌رود که آسانژ پس از توافق با دادستان‌های آمریکایی و اعتراف به گناه خود درباره «دستیابی و افشای اسناد محرمانه دفاع ملی ایالات متحده» با لحاظ کردن دوران سپری شده پیشین در زندان، برای همیشه آزاد شود و به زادگاهش استرالیا برگردد.

ویکی‌لیکس در سال ۲۰۱۰ صدها هزار سند محرمانه ارتش ایالات متحده در مورد جنگهای آمریکا در افغانستان و عراق را منتشر کرد و مالکش جولیان آسانژ به «بزرگترین نقض امنیتی در تاریخ ارتش ایالات متحده» متهم شد.

آسانژ نخستین بار در سال ۲۰۱۰ در بریتانیا بازداشت شد.او پس از آن که از سوی مقامات سوئدی با اتهامات «جنایت جنسی» روبرو شد، به سفارت اکوادور گریخت و هفت سال در آنجا ماند تا از استرداد خود به سوئد جلوگیری کند.

او در سال ۲۰۱۹ از سفارت اکوادور بیرون کشیده شد و به دلیل عدم پرداخت وثیقه به زندان افتاد. او از آن زمان در زندان «بیلمارش» لندن به سر می‌برد و تقریباً پنج سال است که برای عدم استرداد خود به ایالات متحده مبارزه می‌کند.

دولت‌های استرالیا به طور مداوم برای آزادی او تلاش کرده‌اند و این مسئله را چندین بار با ایالات متحده مطرح کرده‌اند.

ریچارد مارلز، معاون نخست وزیر استرالیا، روز چهارشنبه گفت: «ما از هر شهروند استرالیا که در موقعیتی از زندان طولانی مدت بدون حل قانونی باشد، حمایت می‌کنیم و همین کار را هم برای آسانژ کردیم.»

XS
SM
MD
LG