لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۴

دادگاه تجدیدنظر بریتانیا به استرداد جولیان آسانژ به آمریکا رای داد


جولیان آسانژ، بنیانگذار «ویکی لیکس» - آرشیو
جولیان آسانژ، بنیانگذار «ویکی لیکس» - آرشیو

دادگاه تجدیدنظر بریتانیا روز جمعه به استرداد جولیان آسانژ، بنیانگذار وبسایت «ویکی لیکس» به آمریکا رای داد. بر اساس این حکم، وی برای محاکمه به اتهام جاسوسی و انتشار اسناد طبقه بندی شده می تواند به ایالات متحده بازگردانده شود.

قاضی دادگاهی در بریتانیا در ژانویه گذشته با استرداد آسانژ به آمریکا به دلیل آنچه «اختلالات روانی متهم» عنوان شد مخالفت و تاکید کرده بود که تحویل او به دستگاه قضایی آمریکا ممکن است با خطر «خودکشی» وی همراه باشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دولت ایالات متحده تعهد کرده است که در صورت محکومیت جولیان آسانژ در دادگاه، او را برای گذراندن زمان حبس به استرالیا بفرستد.

ویکی‌ لیکس در سال ۲۰۱۰ بیش از ۷۰۰ هزار مورد اطلاعات محرمانه، شامل سند، ویدئو، مکاتبات دیپلماتیک، و گزارش‌های میدانی جنگ در عراق و افغانستان را که از چلسی منینگ سرباز پیشین نیروی زمینی آمریکا دریافت کرده بود، منتشر کرد. منینگ، پیش از تغییر جنسیت، با اسم بردلی منینگ شناخته می‌شد.

ایالات متحده آسانژ را متهم کرده است که با تبانی با منینگ به اطلاعات محرمانه کامپیوترهای وزارت دفاع دسترسی پیدا کرده و از بریتانیا خواستار استرداد او شده است.

XS
SM
MD
LG