لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۸

جولیان آسانژ، بنیانگذار ویکی‌لیکس، «پس از اعتراف به گناهکار بودن» به استرالیا بازگردانده می‌شود


جولیان آسانژ، بنیانگذار ویکی‌لیکس، در حال قدم زدن در یکی از خیابان‌های لندن. این تصویر از یک ویدئو که دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ منتشر شد گرفته شده است
جولیان آسانژ، بنیانگذار ویکی‌لیکس، در حال قدم زدن در یکی از خیابان‌های لندن. این تصویر از یک ویدئو که دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ منتشر شد گرفته شده است

جولیان آسانژ، بنیانگذار ویکی‌لیکس با پذیرش اتهام «توطئه برای به‌دست آوردن و افشای اسناد محرمانه دفاع ملی ایالات متحده»، به‌زودی پس از طی مراحل دادگاه آزاد شده و می‌تواند به زادگاهش استرالیا برگردد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آسانژ که اکنون ۵۲ ساله شده، قرار است در دادگاهی که روز چهارشنبه ششم تیرماه در جزیره سایپان برگزار می‌شود، به جرم خود اعتراف کند و به روند طولانی این پرونده پایان دهد.

انتظار می‌رود با این اعتراف، او با هیچ حکم زندان جدیدی روبرو نشود و پنج سالی که قبلاً در حبس گذرانده در حکم او لحاظ شود.

ویکی‌لیکس در سال ۲۰۱۰ صدها هزار سند محرمانه ارتش ایالات متحده در مورد جنگ‌های آمریکا در افغانستان و عراق را منتشر کرد و مالکش، جولیان آسانژ، به «بزرگترین نقض امنیتی در تاریخ ارتش ایالات متحده» متهم شد.

آسانژ نخستین بار در سال ۲۰۱۰ در بریتانیا بازداشت شد. او پس از آن که از سوی مقام‌های سوئدی با اتهامات آزار جنسی روبرو شد، به سفارت اکوادور گریخت و هفت سال در آنجا ماند تا از استردادش به سوئد جلوگیری کند.

او در سال ۲۰۱۹ از سفارت اکوادور بیرون آورده شد و به‌دلیل عدم پرداخت وثیقه به زندان افتاد. آسانژ از آن زمان در زندان «بیلمارش» لندن به سر می‌برد و تقریباً پنج سال است که برای عدم استرداد خود به ایالات متحده مبارزه می‌کند.

XS
SM
MD
LG