لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۸

ویکی‌لیکس اسناد جدیدی درباره فعالیت‌های «سیا» منتشر کرد


جولیان آسانژ، بنیانگذار ویکی‌لیکس
جولیان آسانژ، بنیانگذار ویکی‌لیکس

سازمان غیرانتفاعی «ویکی‌لیکس» اسناد محرمانه ای را منتشر کرده که حاوی روش های سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، در شنود و هک تلفن ها و دیگر ابزارهای ارتباطاتی است.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، در بخشی از هزاران سندی که روز سه شنبه ۱۷ اسفند ماه از سوی WikiLeaks منتشر شده، اشاره می شود به اینکه سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، در مشارکت با دیگر سازمان های اطلاعاتی آمریکا و دیگر کشورها، موفق شده تا با هک کردن تلفن های همراهی که از نرم‌افزار گوگل اندروید استفاده می کنند، از لایه های رمزگذاری شده اپلیکیشن های محبوبی چون واتزپ، تلگرام، و سیگنال، عبور کرده و به محتوای پیام های رودبدل شده دسترسی پیدا کند.

شرکت گوگل هنوز واکنشی رسمی به این خبر منتشر نکرده اما گفت تحقیقاتی را در اینباره آغاز کرده است.

سازمان ویکی‌لیکس که تحت جولیان آسانژ فعالیت می کند گفت انتشار این اسناد مربوط به قابلیت سازمان سیا در هک ابزارهای ارتباط جمعی، تنها اولین مورد از سری اسنادی است که به زودی منتشر خواهند شد و مهارت و ظرفیت کامل سازمان سیا در این حیطه را کاملا افشا خواهد کرد.

سازمان ویکی‌لیکس می گوید منبع افشای این اسناد محرمانه جدید آنها را به این دلیل منتشر کرده که معتقد است باید گفتمانی ملی آغاز شود درباره اینکه آیا قابلیت های سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در هک ابزارهای ارتباطاتی از حیطه اختیارات و وظایف این سازمان فراتر رفته است یا نه.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG