لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۰

سازمان بهداشت جهانی: ۹۹ درصد از مردم جهان در هوای آلوده تنفس می‌کنند


آلودگی هوا در تهران (آرشیو)
آلودگی هوا در تهران (آرشیو)

بنا بر گزارش سازمان بهداشت جهانی، سالانه ۱۳ میلیون نفر بر اثر عوامل محیطی جان خود را از دست می‌دهند که علت مرگ بیش از هفت میلیون نفر از آنها قرار گرفتن در معرض هوای آلوده است.

داده‌های جدید منتشر شده توسط سازمان بهداشت جهانی تایید می کند که عملاً کل جهان هوایی ناسالم تنفس می‌کنند. سازمان بهداشت جهانی خواستار اقدامات فوری برای محدود کردن مصرف سوخت‌های فسیلی به منظور کاهش سطح آلودگی هوا است. به گفته این نهاد بهداشتی سازمان ملل متحد، آلودگی هوا سلامت میلیاردها نفر را تهدید کرده و منجر به مرگ «قابل پیشگیری» میلیون‌ها نفر می‌شود.

مسئول فنی در بخش محیط زیست، تغییرات آب و هوا، و بهداشت سازمان بهداشت جهانی می‌گوید داده‌ها نشان می‌دهند که کیفیت هوا به ویژه در مناطق شرق مدیترانه، آسیای جنوب شرقی و آفریقا نامطلوب است.

وی می گوید: «بیش از هفت میلیون از موارد مرگ و میر در کشورهای کم در آمد و با درآمد متوسط رخ می‌دهد، و این یک واقعیت است. ولی به آن معنا نیست که کشورهای پر درآمد تحت تاثیر قرار نمی‌گیرند.»

بنا بر گزارش سازمان بهداشت جهانی، حتی سطوح پایین بسیاری از آلاینده‌های هوا می‌توانند آسیب قابل توجهی وارد کنند.

در این گزارش آمده است که ذرات معلق مواد آلاینده در هوا می‌توانند از راه تنفس به اعماق ریه‌ها نفوذ کرده و وارد جریان خون شوند و خطر بیماری‌های قلبی-عروقی، سکته، و مشکلات تنفسی را در افراد بالا ببرند.

این گزارش همچنین با اشاره به انتشار گاز دی اکسید نیتروژن (NO2) خاطر نشان کرده که تنفس این گاز می‌تواند موجب بیماریهای تنفسی از جمله بیماری آسم و دیگر اختلالات تنفسی شود.

XS
SM
MD
LG