لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۰

وزیر صنعت ایران از کمبود ۱۰ هزار مگاوات برق در بخش صنعت خبر داد


سال گذشته چند بار قطعی برق موجب اعتراضاتی شده بود.
سال گذشته چند بار قطعی برق موجب اعتراضاتی شده بود.

در حالی که مصرف برق در ایران در سال‌های گذشته روندی افزایش داشته و مشترکان خانگی و صنعتی گاه ناگزیر به تحمل ساعت‌ها خاموشی در شبانه‌روز هستند وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌گوید ایران با کمبود ۱۰ هزار مگاوات برق در بخش صنعت روبه‌رو است.

به گزارش خبرگزاری‌ها در ایران، رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت، روز پنج‌شنبه گفت برای تأمین این میزان برق، به سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ طی چهار سال نیاز است که «آغاز شده است.» وی به میزان این سرمایه‌گذاری و منابع مالی لازم برای آن اشاره نکرد.

او همچنین درباره روش‌های در پیش گرفته شده برای تأمین منابع مورد نیاز بخش صنعت گفت که قرار است جهت تأمین آب صنایع از «پساب‌های واحد شهری» استفاده شود و برای تأمین مواد اولیه نیز «راهکار این وزارت ورود واحدهای تولیدکننده مواد اولیه صنعتی به بورس کالا است.»

سال گذشته جیره‌بندی برق در بخش صنعت با هدف مهار بحران خاموشی‌های خانگی و جلوگیری از گسترش اعتراضات، صورت گرفت. اقدامی که به گفته فعالان عرصه صنعت موجب افزایش زیان به واحدهای صنعتی و کاهش تولید شد.

در یکی از اعتراضات مردم شهر ری در تابستان گذشته، معترضان خواستار استعفای مقامات از جمله وزیر شدند.

با تداوم خاموشی‌ها در اثر کمبود برق، اعتراضات در شهرهای گوناگون شدت گرفت و با شعارهایی همچون «مرگ بر دیکتاتور» همراه شد.

قطع ناگهانی، مداوم و طولانی‌مدت برق در سال گذشته علاوه بر وارد کردن آسیب‌های جدی به مشاغل، خط تولید صنایع، و مراکز درمانی و بیمارستان‌ها، با وجود گرمای کم‌سابقه هوا زندگی شهروندان را مختل کرد و موجب قطع آب برخی مناطق شد.

XS
SM
MD
LG