لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۵

قابل توجه ایرانیان علاقمند به چای: نوشیدنی‌های داغ سرطان زا هستند


زوج روستایی در رودبار گیلان، پس از انجام کار سخت کشاورزی، با نوشیدن چای تازه خستگی در می کنند
زوج روستایی در رودبار گیلان، پس از انجام کار سخت کشاورزی، با نوشیدن چای تازه خستگی در می کنند

آژانس بین المللی تحقیقات سرطان سازمان جهانی بهداشت، بر اساس نتایج تازه ترین پژوهش‌ها، از مردم خواسته است از نوشیدن چای و قهوه داغ خودداری کرده و صبر کنند تا این نوشیدنی‌ها اندکی خنک شود.

این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد روز سه شنبه اعلام کرد که نتایج بیش از هزار تحقیق مختلف در سراسر جهان نشان می‌دهند که مصرف نوشیدنی‌های "خیلی داغ"، احتمالا موجب بروز سرطان می‌شود.

به گفته کریستوفر وایلد رئیس این آژانس، "نتایج تحیقیات حاکی است که مصرف نوشیدنی‌های بسیار داغ یکی از دلایل احتمالی ابتلا به سرطان مری در میان انسان‌ها بوده و دلیل آن هم دمای بالای این نوشیدنی‌هاست، نه نوع آنها."

این البته نتیجه‌ای است که احتمالا مورد پسند مردم ایران – که علاقه به نوشیدن مکرر چای داغ دارند و کشورشان یکی از جاهایی است که بهترین انواع چای و سماور جهان را می‌توان در آن پیدا کرد – نخواهد بود.

این در حالی است که نتیجه یک پژوهش دانشمندان ایرانی، که در سال ۲۰۰۹ میلادی در ژورنال پزشکی بریتانیا منتشر شد، نشان می‌دهد که نوشیدن چای داغ می‌تواند خطر ابتلا به سرطان حنجره را افزایش دهد.

این پژوهش ایرانی‌ها بر پایه تحقیق از عادات نوشیدن چای در میان مردم استان گلستان، در شمال ایران و در سواحل دریای خزر که یکی از بالاترین نرخ‌های ابتلا به سرطان مری در جهان را دارد، استوار بوده است.

در حالی که در غرب مصرف الکل و دخانیات از عامل عمده ابتلا به سرطان مری هستند، اما ظاهرا در استان گلستان که نرخ مصرف الکل و دخانیات پائین است، چای داغ با دمای بالای ۷۰ درجه سانتیگراد، متهم اصلی است.

XS
SM
MD
LG