لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۸

به خاطر خودتان شکر کمتر بخورید


وقتی صحبت از خوردن بیش از حد قند می‌شود، همگان انگشت اتهام را به سمت شیرینی‌جات نشانه می‌روند غافل از آن که بخش بزرگی از قند راه‌یافته به بدن افراد از راه نوشیدنی‌ها است.

یک تحقیق جدید توسط انجمن قلب آمریکا که در نشریه "سیرکولیشن" منتشر شده می‌گوید مصرف نوشیدنی‌های حاوی شکر سالانه جان حدود ۱۸۴ هزار بزرگسال در سراسر جهان را تهدید می‌کند.

شبکه خبری سی‌ان‌ان در گزارشی می‌گوید نوشابه‌های قنددار خطر نارسایی قلب به همراه می‌آورد. تحقیقی که عادات غذایی ۴۲ هزار مرد سوئدی را طی ۱۲سال بررسی کرد نتیجه گرفته است مردانی که دست‌کم روزانه دو تا نوشابه شیرین می‌نوشند، ۲۳% بیشتر از دیگر در خطر نارسایی قلبی هستند.

وقتی که قلب انسان از پمپاژ خون کافی و اکسیژن به بدن بازماند، نارسایی قلبی رخ می‌دهد. حدود شش میلیون نفر در آمریکایی با نارسایی قلب زندگی می‌کنند. با افزایش طول عمر و بالا رفتن شمار افرادی که از حمله قلبی جان به در برده‌اند یا فشار خون دارند، شمار افرادی که دچار نارسایی قلبی هستند در همه جای جهان رو به افزایش است.

مبتلایان به نارسایی قلب زندگی محنت‌باری دارند و توانایی‌شان در انجام کارهای روزانه عادی محدود است. با چند قدم راه رفتن نفسشان به هن‌هن می‌افتد و حتی بعضی از راه رفتن در محدوده کوچک خانه عاجزند. بسیاری از آنان تنگی نفس دارند و اغلب به همین دلیل شب‌ها نمی‌توانند بخوابند، پاهایشان متورم می‌شود و قفسه سینه‌شان همیشه درد می‌کند.

انجمن قلب آمریکا می‌گوید کمتر از نیمی از بیماران پنج سال بعد از تشخیص بیماری زنده می‌مانند و کمتر از ۲۵ درصدشان تا ده سال دوام می‌آورند.

در تحقیقی که ذکر شد شمار نوشابه‌های گازدار بسته‌بندی‌شده و حاوی شکر و شکر مصنوعی حساب شده است. چای، قهوه و آبمیوه در این تحقیق گنجانده نشده است.

پژوهش‌های مشابه پیشین نیز میان بیماری‌های قلبی و سکته و مصرف نوشابه‌های شیرین ارتباط معناداری یافته‌اند. وضع وقتی وخیم‌تر می‌شود که فرد بیماری‌های مادرزادی مثل اشکال در دریچه قلب یا دیابت نیز داشته باشد.

XS
SM
MD
LG