لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۹

انتقاد کم‌سابقه سازمان بهداشت جهانی از سیاست‌های چین در قبال کرونا


مدیرکل سازمان بهداشت جهانی از سیاست چین برای از بین بردن کامل ویروس کووید ابراز نگرانی کرده است. تدروس آدهانوم در یک نشست خبری گفت که از دید سازمان بهداشت جهانی‌ سیاست «کووید صفر» چین «با توجه به رفتار ویروس کرونا» پایدار نخواهد بود.

به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، این صحبتهای مدیرکل سازمان بهداشت جهانی در دو شبکه «ویبو» و «وی‌چت» چین سانسور شد.

وزارت خارجه چین نیز سخنان مدیرکل سازمان بهداشت جهانی را «غیر مسئولانه» خواند. ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین، در نشستی در پکن گفت: «امیدواریم افراد مربوطه دیدگاه‌های معقولی را درباره پروتکل‌های مرتبط با همه‌گیری چین ارائه داده و سعی کنند حقایق را بهتر درک کنند.»

مایک رایان، مدیر امور اضطراری سازمان بهداشت جهانی نیز گفته است که تأثیر رویکرد «کووید صفر» بر حقوق بشر باید در کنار تأثیر اقتصادی آن مد نظر قرار داده شود.

او همچنین تأکید کرد که چین از آغاز شیوع ویروس ۱۵ هزار مورد مرگ ثبت کرده است که در مقایسه با یک میلیون مرگ در آمریکا و بیش از ۵۰۰ هزار مرگ در هند رقم «نسبتاً پایینی» است.

رایان گفت قابل درک است که یکی از پرجمعیت ترین کشورهای جهان می‌خواهد محدودیت‌های سختی را برای مهار ویروس کرونا اعمال کند اما این ویروس همچنین چالش توقف شیوع انواع مسری‌تر را نیز برجسته کرده است.

یک مدل‌سازی جدید دانشمندان چین و آمریکا نشان داده است که چین در صورت کنار گذاشتن سیاست فعلی‌اش بدون افزایش واکسیناسیون و دسترسی به روش‌های درمانی، با خطر بیش از ۱.۵ میلیون مرگ ناشی از کرونا مواجه خواهد شد.

در حال حاضر، تنها حدود ۵۰ درصد افراد بالای ۸۰ سال در چین واکسینه شده‌اند.

XS
SM
MD
LG